Červený hrádek (zámek, Jirkov): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m (Freibo přesunul stránku Červený Hrádek (zámek, Jirkov) na Červený Hrádek (zámek, okres Chomutov) s výměnou přesměrování: sjednocení rozlišovačů; odlišení od stejnojmenných zámků)
 
== Historie ==
Červený hrádekhrádeček stojící na místě původního [[středověk]]ého [[hrad]]u Borek získal svůj název v 1. polovině [[15. století]], kdy byl opraven a fasáda zámku byla natřena červenou barvou. Na hradu a následně zámku Červený hrádek se vystřídala celá řada šlechtických rodů. Za zmínku jistě stojí rod Konipasů, Glatzů ze Starého Dvora či [[Lobkovicové|Lobkoviců]]. [[Jiří Popel z Lobkovic]] potrestal v prostorách zámku vzpouru chomutovských popravou dvou vzbouřenců.
 
Dnešní podobu získal zámek v [[17. století]] kdy ho vlastnil rod [[Hrzánové z Harasova|Hrzánů]]. V letech [[1687]] – [[1688]] působil na zámku sochař [[Jan Brokoff]], který vytvořil dvě kašny na nádvoří, soubor soch, vázy na schodišti a další díla. Na zámku se narodil jeho syn [[Ferdinand Maxmilián Brokoff|Ferdinand Maxmilián]], v Evropě proslulý barokní sochař.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu