Plavání (sport): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Radiosaltbird (diskuse | příspěvky)
m Editace uživatele 195.113.221.178 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je Marek Koudelka
Řádek 1: Řádek 1:
{{Upravit}} JSTE TRAPNÝ I S TOU WIKIPEDIÍ
{{Upravit}}
[[File:Phelps 400m IM-crop.jpg|thumb]]
[[File:Phelps 400m IM-crop.jpg|thumb]]
'''Plavání''' je sport řízený [[Mezinárodní plavecká federace|Mezinárodní plaveckou federací (FINA)]] a je jedním z plaveckých [[sport]]ů. Dalšími plaveckými sporty jsou [[dálkové plavání]], [[synchronizované plavání]], [[skoky do vody]] a [[vodní pólo]].
'''Plavání''' je sport řízený [[Mezinárodní plavecká federace|Mezinárodní plaveckou federací (FINA)]] a je jedním z plaveckých [[sport]]ů. Dalšími plaveckými sporty jsou [[dálkové plavání]], [[synchronizované plavání]], [[skoky do vody]] a [[vodní pólo]].

Verze z 5. 4. 2013, 09:42

Plavání je sport řízený Mezinárodní plaveckou federací (FINA) a je jedním z plaveckých sportů. Dalšími plaveckými sporty jsou dálkové plavání, synchronizované plavání, skoky do vody a vodní pólo.

Historie plavání

Počátky plavání sahají až do prehistorické doby. Avšak závodní plavání začalo být v Evropě populární až kolem roku 1800 a to pouze ve stylu zvaném prsa. Kraul, neboli volný způsob, byl představen až v roce 1873 Johnem Arthurem Trudgenem, který ho okopíroval od amerických Indiánů. Závodní plavání není založeno jen na fyzické síle, ale současně i na technice, která tvoří cca 50% rychlosti plavce.[zdroj?]

V roce 1896 se plavání poprvé objevilo na letních olympijských hrách v Aténách. V roce 1900 byl plavecký způsob prsa zařazen jako olympijská disciplína. Delfín, neboli motýl byl představen poprvé jako varianta způsobu prsa, ale v roce 1952 byl tento způsob uznán za samostatný.

Závodní tratě

Tratě, na kterých závodí jednotlivci na Mistrovství světa v plavání, jsou:

V olympijském programu chybí závody na 50m s výjimkou disciplíny 50m volný způsob. Závod na 800m volný způsob je na Olympijských hrách určen pouze pro ženy a 1500m volný způsob pouze pro muže. 100m polohový závod se plave pouze na Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu.

Závodí se i ve štafetách, buď kraulové nebo polohové. V polohové štafetě každý člen družstva plave jiným plaveckým způsobem. Plavci v polohové štafetě plavou v pořadí znak, prsa, motýl a kraul. Ale pokud polohový závod plave jeden plavec, plave v pořadí motýl, znak, prsa a kraul. V Olympijském programu a v programu MS jsou štafety na 4x100m polohově a 4x100m a 4x200m volný způsob.

Plavecké bazény

Související informace naleznete také v článku Plavecký bazén.

Existují tři druhy bazénů, ve kterých se závodí a to krátký bazén (25yd nebo 25m) a dlouhý bazén (50m). Plavání na krátkém bazénu je rychlejší přibližně o 1 sekundu na každých 50m díky obrátce. Mistrovství světa v plavání se pořádá na oubou metrových bazénech. Letní olympijské hry se pořádají pouze na dlouhém bazénu. Od toho také vzniklo označení Olympijský bazén. V současnosti je tímto termínem označován bazén o rozměrech 50mx25mx2,5m, který má deset plaveckých drah.

Dálkové plavání

Související informace naleznete také v článku Dálkové plavání.

Zvláštní kategorií plavání je dálkové plavání, které se obvykle provádí v přírodním prostředí. Jedná se o novou olympijskou disciplínu, která byla poprvé na pořadu olympijských her na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu. Olympijskou disciplínou je závod na 10km.

Kombinované sporty

Plavání je také součástí kombinovaných sportů jako je moderní pětiboj, triatlon a kvadriatlon.

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu plavání na Wikimedia Commons