Star Wars: Knights of the Old Republic: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
doplnění, aktualizace, +zdroje
m (r2.7.3) (Robot: Přidávám vi:Star Wars: Knights of the Old Republic)
(doplnění, aktualizace, +zdroje)
'''Procesor:''' AMD nebo Pentium 1 GHz <br />
'''Paměť:''' 256 [[Megabyte|MB]]-[[RAM]] <br />
'''Grafika:''' 32 MB s podporou <br /> [[OpenGL]] 1.4 <br /> [[DirectX]] 9.0c<ref>Kárník P., [http://bonusweb.idnes.cz/star-wars-knights-of-the-old-republic-dsh-/Recenze.aspx?c=A031128_swkotor_bw Star Wars: Knights of the Old Republic], idnes.cz, 1. 12. 2003.</ref>
|ovladani = [[Počítačová klávesnice|Klávesnice]] + [[Počítačová myš|myš]] / [[Gamepad]]
|stranky =
}}
'''Star Wars: Knights of the Old Republic''' je [[Hra na hrdiny|RPG]] [[počítačová hra]] vytvořená firmou [[Bioware]]. Hra byla vydána v roce [[2003]] pro [[Mac OS X]], [[Xbox]] a [[Microsoft Windows]]. Hudební doprovod napsal [[Jeremy Soule]]. Na hru navazuje druhý díl [[Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords]], jenž však vyvinulo jiné studio [[Obsidian Entertainment]].
 
== PříběhPopis ==
Příběh se odehrává tisíce let před [[Star Wars|filmovou sérií]], v době, kdy je [[Republika (Star Wars)|Republika]] napadena [[Impérium (Star Wars)|Impériem]], v jehož čele stojí [[sith]]ský lord [[Darth Malak]]. [[Jedi]]ové stojí tváří v tvář reálné hrozbě naprosté eliminace v konfliktu, jež vešel do dějin jako [[Jedijská občanská válka]]. Jedním ze záchranných prvků, který používají pro přežití své i celé Republiky, je schopnost mladé Jediské učednice [[Bastila Shan|Bastily Shan]] provádět bitevní meditaci.
 
Princip byl založen na RPG [[Star Wars Roleplaying Game]], jenž běžel na systému d20, odvozeném z pravidel třetí edice [[Dungeons & Dragons]] (DnD). Na začátku hry si hráč zvolí ze tří různých povolání (voják, skaut, darebák), pohlaví (dle kánonu je hlavní postavou muž<ref>Wallace, D., ''The New Essential Chronology to Star Wars'', nakladatelství Del Rey, 2005, ISBN 978-0-345-44901-6.</ref>) a později si zvolí jedno ze tří [[jedi]]jských povolání (ochránce, strážce, konzul). Postavy mají kromě povolání dovednosti, vlastnosti a schopnosti Síly. Každou úroveň nebo jednou za několik úrovní dostanou k dispozici body, které vloží do svých vlastností, dovedností či do schopnosti Síly.
 
V samotné hře se hráč může volně pohybovat spolu se dvěma spolubojovníky terénem ohraničeným překážkami nebo po chodbách. V případě střetnutí s nepřítelem se hra přepne do režimu bitvy (standardně se přitom [[Pauza|přeruší]]) a hráč při tom může rozdat postavám pokyny. Pokud je nerozdá, vybere pokyny umělá inteligence. Jakmile hráč zruší přerušení, bojují s nepřáteli po tazích, které vykonávají všechny postavy najednou v reálném čase. Během bitvy může hráč libovolně měnit či aktualizovat příkazy. Výpočty škod či šancí na zásah, kritické údery a spuštění speciálních vlastností předmětů a podobně se řídí dle hodů kostkou a výpočtů z DnD, které si hráč může prohlédnou v příslušné položce v menu.
 
Spolubojovníci se kromě boje zapojují i do konverzace s ostatními [[NPC]] nebo s nepřáteli před nějakým "lepším" nepřítelem. Případně si začnou občas povídat mezi sebou nebo se může do konverzace se spolubojovníky pustit sám hráč nebo naopak. Hra samotná je velice bohatá na dialogy, které může hráč rozvětvit pomocí různých voleb odpovědí v menu, když má sám něco říct. Všechny texty (a není jich málo) kromě těch, které patří hráči, jsou nadabované.
 
Všechny postavy, včetně herní, mají ještě vertikální osu, jež indikuje jejich příslušnost ke světlé nebo temné straně Síly. Prakticky všichni spolubojovníci mají tuto osu nastavenou pevně, avšak hráčovi se mění s během hry. Pokud je ke svému okolí laskavý a koná dobré skutky, posouvá se po ose blíže ke světlé straně. Naopak projevy sobectví, krutosti a touhy ničit vedou k temné straně Síly a drobné změně vizáže. Tyto změny na jednu nebo druhou stranu jsou velice často následky voleb v dialozích.
 
Kromě hlavní dějové linie je ve hře k dispozici několik miniher. Člověk si může vyzkoušet závody v kluzácích, [[karban]] o republikové kredity ve hře [[Pazaak]], připomínající [[Blackjack]], nebo vesmírné bitvy se sithskými stíhačkami.
 
== Příběh ==
{{Podrobně|Jedijská občanská válka}}
Příběh se odehrává tisícepřibližně 4000 let před [[Star Wars|filmovou sérií]], v době, kdy je [[Republika (Star Wars)|Republika]] napadena [[ImpériumRevanovo (Starsithské Wars)impérium|Impériem]], v jehož čele stojí [[sith]]ský lord [[Darth Malak]]. [[Jedi]]ové stojí tváří v tvář reálné hrozbě naprosté eliminace v konfliktu, ježjenž vešel do dějin jako '''[[Jedijská občanská válka]]'''. Jedním ze záchranných prvků, který používají pro přežití své i celé Republiky, je schopnost mladé Jediské učednice [[Bastila Shan|Bastily Shan]] provádět bitevní meditaci.
[[Soubor:Star Wars Galaxy Map KOTOR Quest Focus.png|thumb|Mapa s načrtnutými cestami vzdušnou časou, které hráč po galaxii během hry absolvuje, pokud navštěvuje planety v tomto pořadí: [[Taris]] - [[Dantooine]] - [[Tatooine]] - [[Kashyyyk]] - [[Manaan]] - [[Korriban]] - [[Lehon]]]]
Hráč se ze začátku hry probouzí na lodi Endar Spire, republikové fregatě napadené sithskými stíhači nad planetou [[Taris]]. Má výpadky paměti a také se mu postupem hry zdají zvláštní sny, ve kterých Bastila bojuje proti [[Revan]]ovi, jenž byl Malakův starý mistr. Spolu s dalším vojákem [[Carth Onasi|Carthem Onasim]] našli Bastilu a uprchli z bombardované planety na [[Dantooine]]. Jediové mu vysvětlili, že tyto sny mohou být důsledkem jeho těsného napojení na Sílu kolem Bastily, s níž sdílel pouto. Také mu umožnili stát se Jediem. Zadali mu úkol najít takzvanou [[Star Forge]], kterou používá Malak k tvorbě své imperiální flotily. Pozice [[Star Forge]] je napovězena v několika mapách na různých planetách galaxie a konečnou aproximací se určí její reálná poloha. Hráč tedy cestoval postupně na [[Tatooine]], [[Kashyyyk]], [[Manaan]] a [[Korriban]].
 
Dříve než se však hráč se svou skupinou na [[Star Forge]] dostane, je zajat Sithy a od Malaka se dozví, žeo jeco ve skutečnosti [[Darth Revan]] a o svou paměť přišel kvůli Jediům, kteří ho chtěli zneužít jako loutku k lokalizaci Star Forge,v stejnětomto jakopříběhu Bastilujde. Fakticky vzato byl hráč obelhán téměř všemi svými domnělými přáteli ve hře a musel se s tím vyrovnávat.
 
Závěr příběhu a výsledky jednotlivých zápletek a questů se odvíjejí od libovůle hráče. Je tedy na něm, zdali sepomůže staneRepublice, opětnebo Sithempřestoupí čina zůstanedruhou vstranu řadáchbarikády. JediDle Star Wars kánonu je však pro účely konzistence dějin pokládána za platnou varianta, kdy hlavní postava zůstala na světlé straně Síly a pomůžepomohla Republice bez vychýlení k temné straně.
 
== Členové party ==
* '''[[Darth Revan|Hráč jako Darth Revan]]''' - hlavní postava
* [[Bastila Shan]] - mladá Jedi padawan
* [[Carth Onasi]] - republikový pilot. Je dost paranoidní a nekomunikativní kvůli zradám svých dávných přátel, kteří nyní slouží Sithům.
* [[HK-47]] - vražedný droid, kterého může hráč koupit na [[Tatooine]].
* [[Jolee Bindo]] - Stárnoucí Jedi, jenž před desetiletími dobrovolně zvolil vyhnanství na [[Kashyyyk]]u.
 
== Reference ==
<references />
 
== Externí odkazy ==
* {{en}} [http://www.bioware.com/games/legacy bioware.com] - archivované stručné informace na oficiálních stránkách vývojáře
* {{en}} [http://www.mobygames.com/game/star-wars-knights-of-the-old-republic www.mobygames.com] - recenze na hru
 
{{Portály|Počítačové hry|Star Wars}}

Navigační menu