Witelo: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
LaaknorBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.3rc2) (Robot: Přidávám nn:Vitelo
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 13 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q710858)
Řádek 24: Řádek 24:
[[Kategorie:Polští matematici]]
[[Kategorie:Polští matematici]]
[[Kategorie:Polští psychologové]]
[[Kategorie:Polští psychologové]]

[[ar:ويتلو]]
[[de:Witelo]]
[[en:Witelo]]
[[eo:Vitelono]]
[[es:Witelo]]
[[fr:Vitellion]]
[[it:Witelo]]
[[ja:ウィテロ]]
[[nn:Vitelo]]
[[pl:Witelon]]
[[ru:Витело]]
[[sk:Vitelo]]
[[sv:Witelo]]

Verze z 3. 4. 2013, 04:51

Titulní strana vydání Witelova spisu o optice - Vitellonis Thuringopoloni opticae libri decem, které vyšlo v r. 1572 v Basileji.

Witelo (též Witelon či Erazmus Ciolek Witelo) byl významný theolog, přírodní filosof a vědec 2. pol. 13. stol. Společně s Rogerem Baconem a Janem Peckhamem patří mezi nejvýznamnější optiky této doby; byl také důležitým matematikem.

Život

Narodil se kolem r. 1230 v Dolním Slezsku. Studoval na univerzitě v Padově. V Itálii se spřátelil s Vilémem z Moerbeke, významným překladatelem z řečtiny (překládal Tomáši Akvinskému Aristotela). Právě jemu je věnováno Witelovo hlavní dílo - Perspectiva. O jeho smrti není nic známo, umřel někdy koncem 13. stol.

Dílo

Stránka knihy Perspectiva

Jeho hlavním dílem je velký spis Perspectiva pojednávající o optické problematice, v němž byl ovlivněn Alhazenem, významným arabským vědcem, jehož spis o optice byl ve 13. stol. přeložen do latiny pod názvem De aspectibus. Witelovo dílo bylo relativně rozšířeno i v renesanci; ovlivnil Leonarda da Vinci či Jana Keplera. Dále se dochovaly Witelovy traktáty De natura daemonum (O povaze démonů) a De primaria causa paenitentiae (O prvotní příčině pokání).