Sovka bubuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSovka bubuk
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Řád sovy (Strigiroformes)
Čeleď puštíkovití (Strigidae)
Rod sovka (Ninox)
Binomické jméno
Ninox novaeseelandiae
(Gmelin, 1788)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sovka bubuk nebo sova skvrnitá (Ninox novaeseelandiae) je malá hnědá a zavalitá sova obývající převážně Nový Zéland a úrodnější a mírnější oblasti severní, střední a západní Austrálie, Timoru, jižní Nové Guiney a přilehlých ostrovů. Dříve také obývala Ostrov lorda Howa, ale zde je nyní zaniklá a téměř zaniklá je i na Norfolklově ostrově. Název bubuk pochází z anglického boobook, názvu této sovy podle místního domorodého kmene Eora, který ji tak nazýval díky jejímu opakovanému dvouslabičnému volání „bu-buk“ v poněkud vyšší tónině než jiné sovy.

Sova norfolkská (Ninox novaeseelandiae undulata) obývající Norfolkský ostrov je jeden z poddruhů této sovy. V roce 1987 jeho populace tak poklesla, že zbyl ve volné přírodě jen poslední přežívající jedinec, samice Miamiti, která zemřela v roce 1996 a zanechala několik mladých sovek bubuk se samcem, který byl vybrán pro tento účel. Od této doby se hybridní populace pomalu zotavuje a nyní žije v přírodě několik desítek sov. Tento poddruh je také zaznamenán jako ohrožený v Seznamu ohrožované fauny Austrálie.

Sovka bubuk má téměř 20 alternativních a běžných jmen, většinou oblastních; nejvíce používané je zřejmě mopoke nebo morepork. V maorštině je nazývána jako Ruru. Mnoho z domorodých názvů jsou onomatopoická.

MoreporkMaunga.jpg

Sovka bubuk je hnědá s bílými skvrnami, obličej je bíločerný. Obvykle dosahuje délky 30-35 cm a hmotnosti 150-175 g. Vyskytuje se ve většině lokalitách se stromy, od hustých tropických deštných lesů až k okrajům vyprahlých zón, hospodářské půdě, alpským pastvinám, ale obývá i mírné lesy. Většinou žije v párech nebo v malých rodinných skupinkách, tvořených z jednoho dospělého páru a několika mláďat; velice zřídka žije i samotářským životem. Mají noční aktivitu, mnohdy jsou k vidění i během svítání nebo soumraku; na Novém Zélandu jsou aktivní i přes den. Loví večer a brzy ráno, ve kratších intervalech i v noci, ale pouze pokud je vhodné počasí.

Sovka bubuk je velice rychlý a hbitý pták a mezi jeho kořist patří převážně hmyz (hlavně můry), ale i pavouci, ještěrky, drobní ptáci a hlodavci, většinou krysy. Sovka bubuk hnízdí v listopadu a do hnízda snáší 3 až 4 vejce, která se vyvíjejí zhruba 30 dní.

Sovka bubuk se také objevuje na znaku fiktivního města Ankh-Morpork.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Southern Boobook na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-12]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]