Sovětsko-estonská smlouva z Tartu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rusko-estonská smlouva z Tartu
Joffe signing the Treaty of Tartu.jpg
Základní údaje
Podepsání
Datum2. únor 1920
MístoEstonsko Tartu, Estonsko
ZástupciEstonskoEstonsko Estonsko, Ruská SFSRRuská SFSR Ruská SFSR
Detaily smlouvy

Rusko-estonská smlouva z Tartu byla podepsána 2. února 1920 zástupci Ruské sovětské federativní socialistické republiky a zástupců Estonska. Smlouva zajišťovala Estonsku nezávislost na bolševicích, kteří zrovna byli v občanské válce proti Ruské republice a nacionalistům (do nichž patřilo i Estonsko), kteří se snažili vydobýt si samostatnost.

Před podepsáním smlouvy[editovat | editovat zdroj]

Potom co bolševici pod vedením Vladimira Iljiče Lenina v roce 1917 obsadili Zimní palác v Petrohradě (tzv. Říjnová revoluce) bylo Rusko v občanské válce. Válka dala příležitost několika národům vyhlásit nezávislost a bolševici kromě zbytku odporu Prozatímní vlády měli další problémy. Státy jako Finsko, Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko nakonec svůj boj za svobodu vyhrály a získaly samostatnost.

Po podepsání smlouvy[editovat | editovat zdroj]

Estonsko po podepsání dohody dále existovalo do roku 1940, kdy byla Sovětským svazem anektována dále s Litvou a Lotyšskem. Součásti Sovětského svazu (kromě pár let okupace Třetí říší) byli až do roku 1990, kdy Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásili nezávislost a započali rozpad Sovětského svazu.

Složení delegací[editovat | editovat zdroj]

Rusko:

Estonsko:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]