Soustružnický nůž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Soustružnický nůž s vyměnitelnou břitovou destičkou

Soustružnický nůž je jeden z nejpoužívanějších obráběcích nástrojů, kterým je opracováván materiál na soustruhu.

Soustružnický nůž má obvykle hranolovitou upínací část a řeznou část ve tvaru klínu. Řezná část může být z kalené nástrojové oceli (monolitní nástroje), rychlořezné oceli (HSS – High Speed Steel) nebo zde může být napájena břitová destička ze slinutého karbidu (pájené nástroje). V současné době se nejčastěji používá konstrukce s mechanicky upnutou vyměnitelnou břitovou destičkou vyrobenou nejčastěji ze slinutého karbidu případně z řezné keramiky nebo jiných, ještě tvrdších materiálů. Volba nože závisí na tvrdosti obrobku (obráběného materiálu, nesmí být tvrdší než materiál řezné části soustružnického nože) a potřebného obrábění. Běžně se prodávají nože s držákem o průřezu 8x8, 10x10 a 16x16 mm.

Samotné opracování probíhá za rotačního pohybu obrobku (obráběná věc), k němuž se přibližuje pevně upnutý nůž konající posuv /dráha ve směru obrábění/a přísuv /dráha kolmá na směr obrábění/. Pohyb může být manuální nebo strojní, případně je možné u některých typů soustruhů tento pohyb naprogramovat. Nože různých tvarů mají různé funkce, ale princip je stejný. Při rotaci dochází k úběru menšího či většího množství materiálu za vzniku třísek.Ty mohou být plynulé nebo drobivé podle druhu materiálu, který se obrábí. Houževnaté materiály /ocel, hliníkové slitiny, silon/ dávají plynulou a dlouhou třísku, která je upravena utvařečem třísek do vhodné velikosti tak, aby odchod třísek byl bezpečný a neohrožoval samotný obráběcí proces nebo obsluhu stroje.Křehké materiály /litina, mosaz, textit/dávají třísku drobivou i bez lamače. Má tvar pilin různé zrnitosti a je nutné je pečlivě odstraňovat, aby neulpívaly na kluzných plochách a nezadíraly je. Během řezu je nutné břit soustružnického nože vydatně chladit a mazat, neboť při samotném úběru materiálu se přeměňuje pohybová energie v energii tepelnou a ta břit může i zničit.Většinou se chladí za pomocí emulzních vodních roztoků v koncentraci od 3 do 10% emulzního oleje ve vodě.Přítomnost dalších látek v chladící kapalině je nezbytný /antibakteriální přísady, inhibitory koroze, /a zabraňuje tak např. biologickému rozkladu chladící kapaliny nebo následné korozi obrobku po obrobení.

Základní dělení tvaru soustružnických nožů[editovat | editovat zdroj]

  • Pravé a levé — podle umístění hlavního břitu a směru posuvů
  • Vnější a vnitřní — pro obrábění vnějších nebo vnitřních ploch
  • Základní uběrací, zapichovací, upichovací, závitové, tvarové — podle tvaru obráběné plochy
  • Hrubovací, dokončovací — podle způsobu práce

Upínání soustružnických nožů[editovat | editovat zdroj]

Soustružnické nože se na hrotovém soustruhu upínají do nožové hlavy přímo pomocí upínacích šroubů nebo se upínají do speciálního nožového držáku, který se pak upíná zvláštním rychloupínačem. Dbá se na to, aby špička břitu nože ležela vždy v ose soustružení. Proto se musí základna nože vypodkládat podložkami nebo aretovacími šrouby. Pokud tomu tak není, změní se nepříznivě geometrie břitu vedoucí brzy k jeho otupení. Při čelním soustružení může dojít při soustružení okolí středu součásti k jeho vylomení. Pro správné upnutí se volí přiměřená utahovací síla, aby nedošlo k deformaci tělesa držáku nože a aby naopak utahovaní příliš malou silou nevedlo k posunutí či vypadnutí nože během obrábění.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]