Přeskočit na obsah

Solomon Northup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Solomon Northup
Narození10. července 1808
Minerva
Úmrtí1864 (ve věku 55–56 let)
NárodnostAfroameričané
Povoláníspisovatel
RodičeMintus Northup
PodpisSolomon Northup – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Solomon Northup (* 10. července 1807 nebo 1808) byl americký abolicionista a hlavní autor pamětí Dvanáct let otrokem. Svobodně narozený Afroameričan z New Yorku byl synem osvobozeného otroka. Northup vlastnil půdu v Hebronu v New Yorku a působil jako farmář a profesionální houslista. V roce 1841 dostal nabídku práce cestujícího hudebníka a odešel do Washingtonu (kde bylo otroctví legální); tam byl omámen, unesen a prodán jako otrok. Byl odvezen do New Orleans, zakoupen plantážníkem a držen jako otrok po dobu 12 let v oblasti Red River v Louisianě, většinou v obci Avoyelles. Pak potkal Kanaďana pracujícího na jeho plantáži, který pomohl informovat Northupovy blízké v New Yorku. Tamní stát poskytoval pomoc svobodným občanům New Yorku, kteří byli uneseni a prodáni do otroctví. S pomocí guvernéra New Yorku Washingtona Hunta tak Northup 3. ledna 1853 znovu získal svobodu.[1]

Obchodník s otroky ve Washingtonu, James H. Birch, byl zatčen a souzen, ale pak osvobozen, protože washingtonský zákon zakazoval Northupovi jako černochu svědčit proti bílým lidem. Ani procesy proti únoscům nevedly k jejich potrestání, protože washingtonské úřady k případu přistoupily laxně.

V prvním roce svobody Northup napsal a vydal paměti Dvanáct let otrokem (1853). Přednášel jménem abolicionistického hnutí a pronesl na severovýchodě USA více než dvě desítky projevů o svých zkušenostech, aby burcoval proti otroctví. Z historických záznamů zmizel po roce 1857, ačkoli k začátku roku 1863 ho jeden dochovaný dopis označuje za živého;[2] někteří komentátoři si mysleli, že byl znovu unesen, ale historici se domnívají, že je to nepravděpodobné, protože by byl příliš starý na to, aby se prodal dobrou cenu.[3] Podrobnosti o jeho smrti nebyly nikdy zdokumentovány.[4]

Northupova monografie byla roku 1984 natočena jako televizní film Odysea Solomona Northupa a roku 2013 jako celovečerní film 12 let v řetězech. Ten získal tři Oscary, včetně ceny za nejlepší film, v 86. ročníku Oscarů.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solomon Northup na anglické Wikipedii.

  1. timesmachine.nytimes.com. Dostupné online. 
  2. "John R. Smith letter" (1930s), Wilbur Henry Siebert collection, Houghton Library, Harvard University Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-12-23]. Dostupné v archivu. 
  3. Archivovaná kopie. innercity.org. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-10-16.  Archivováno 16. 10. 2005 na Wayback Machine.
  4. Dostupné online.