Přeskočit na obsah

Sokolničeskaja (linka metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Sokolničeskaja)
Sokolničeskaja (linka metra v Moskvě)
Poloha linky na mapě města
Poloha linky na mapě města
Stát Rusko
Město Moskva
Barva na mapě červená
Technické informace
Počet stanic 26
Délka 44,1 km
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sokolničeskaja (rusky Соко́льническая ли́ния) do roku 1990 Kirovsko-Frunzenskaja je linka moskevského metra. Označená červenou barvou, alternativně číslem 1, v provozu je od roku 1935.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První úsek trasy mezi stanicemi Sokolniki a Park Kultury byl otevřen 15. května 1935, byl to úplně první úsek metra v Moskvě, který byl zprovozněn. Následovalo prodloužení do stanice Sportivnaja v roce 1957 a ze stejné stanice na tehdejší konečnou Universitet o další dva roky později. Další prodloužení do stanice Jugo-Zapadnaja bylo otevřeno na konci roku 1963. Poté se začalo s prodlužováním na druhé straně trasy, ze stanice Sokolniki do Preobraženskaja ploščaď v roce 1965. Následující rozšíření roku 1990 do stanice Ulica Podbělskogo, v roce 2014 přejmenovaná na Bulvar Rokossovskogo. V roce 2000 prošla stanice Vorobjovy gory rekonstrukcí. 8. prosince 2014 došlo k prodloužení do stanice Troparjovo, 18. ledna 2016 do další stanice Rumjancevo a 15. února 2016 do stanice Salarjevo. Po prodloužení do stanice Kommunarka 20. června 2019 je linka dlouhá 44,1 km a má celkem 26 stanic.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Na rok 2023 je naplánováno otevření nového úseku o délce 2,6 km ze stanice Kommunarka do stanice Potapovo, přičemž je uvažováno o dalším prodloužení v tomto směru. Ve vzdálené budoucnosti se předpokládá prodloužení i severovýchodním směrem ze stanice Čerkizovskaja do stanice Ščjolkovskaja a dále do městských částí Goljanovo a Vostočnyj se stanicemi Čerkizovskaja-2, Amurskaja, Ščjolkovskaja-2, Krasnojarskaja a Vostočnaja.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]