Sokolí vrch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sokolí vrch
Pohled přes louku (někdejší letiště) na rozhlednu a vrchol (vpravo)
Pohled přes louku (někdejší letiště) na rozhlednu a vrchol (vpravo)

Vrchol 505,9 m n. m.
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko Česká republika
Pohoří České středohoří / Verneřické středohoří / Benešovské středohoří
Souřadnice
Sokolí vrch
Sokolí vrch
Hornina znělec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sokolí vrch je 505,9 metrů[1] vysoký kopecČeském středohoří, zhruba 4 km východně od centra Děčína a 1,5 km severozápadně od obce Dobrná, na jejímž katastrálním území se jeho vrchol nalézá. Na mapách vyznačený vrchol s kótou 506 m není nejvyšším bodem kopce, ale cca 830 m východně se nachází bezejmenná vyvýšenina s kótou 508 m.[2] Kopec se zarovnaným povrchem tvoří bazaltické horniny a pyroklastika. Na strmých svazích leží balvanové sutě s drobnými suťovými jeskyněmi.[1]

Pohled od Přípeře přes Kvádrberk na Sokolí vrch.

Sokolí vrch spolu s 1,4 km vzdáleným Pustým vrchem vytvářejí typickou kuestu,[zdroj?] jejíž strmý severozápadní zalesněný svah spadá k obci Ludvíkovice a děčínské městské části Folknáře. Naopak zvolna se svažující svah k obci Dobrná je z větší části bezlesý a je využíván jako zemědělská půda.[2] Rozlehlá louka dosahující až na vrchol byla do roku 1949 využívána jako letiště.[zdroj?] Přibližně 340 m jižně od vrcholu se nachází stejnojmenná rozhledna vysoká 51 metrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Sokolí vrch, s. 408. 
  2. a b Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-11-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]