Software pro správu hesel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Používaná hesla by měla být sestavována takovým způsobem, aby byla co nejsložitější, pro naše protivníky těžko prolomitelná a odhadnutelná. Naopak ale pro nás jako pro uživatelé by měly být lehce zapamatovatelná. Prolomit tuto hranici je často složité. Pro sestavování hesel existují tři základní předpoklady: jedná se o délku, což je logické – čím je heslo delší, tím je větší dimenze, která musí být prozkoumávána při útoku hrubou silou. Druhým požadavkem je komplikovanost, která je provázaná již se zmíněnou délkou. Určitě je zřejmé, že hesla mající podobu franta nebo beruška jsou pro zneuživatelé lehkým terčem. Posledním požadavkem je doba, po jejíž uplynutí by mělo být heslo nahrazeno novým.


Příklad správného hesla:

  • heslo si vytvořte z lehce zapamatovatelné fráze, například: „Chodím do školy na ulici 17. listopadu.“ a použijte první a poslední písmena ve slovech =

ChmDoSyNaUi17Li


Co by heslem určitě nemělo být:

  • Rodná čísla
  • Přezdívky, jména a příjmení naše nebo našich blízkých
  • Telefonní čísla spojená s naší osobou
  • Názvy filmů či idolů

Nejvhodnější metodou, jak mít pod kontrolou své dokumenty či uživatelské účty je vždy zvolit rozdílné heslo. Zde je možno ještě zmínit možná už zapomenutou aféru se zneužíváním hesel od zakladatele sociální sítě Facebooku. Hojná skupina uživatelů měla totiž naprosto shodné přístupové heslo shodné i s e-mailovými adresami. A zde vracíme k tomu, co už bylo řečeno, vždy používat rozdílná hesla.

Jenže nyní se vžijme do situace kdy jako běžný uživatel internetu používáme internetové bankovnictví, několik e-mailových adres, facebook, skype, různá diskusní fóra atd. Vezměme si však v úvahu, že na jedno silné heslo je vhodné použít nejméně osm znaků, které by měly být kombinací písmen i číslic a mnoho dalších speciálních znaků. Vhodnou kombinací těchto symbolů se zrodí pro naše už i tak dost zahlcené množstvím informací mozky značná zátěž. Zapomenutím některých hesel, bychom si mohli způsobit dost značné komplikace. Obzvlášť v případě, kdy není možnost, jak získat heslo zpět. Také z této příčiny vznikly různé softwary, která tyto podstatná hesla zpravují a šetří naše mozky tím, že nám stačí si zapamatovat pouze jedno heslo z celé řady.

Existuje celá řada těchto správců, kteří jsou nám k dispozici a navíc, za některé nemusíme platit ani korunu. Například:

Kee Pass[editovat | editovat zdroj]

- jedná se o program, který patří mezi oblíbený, je zdarma, nabízí nám bezpečné vkládání veškerých důležitých přihlašovacích údajů, disponuje také funkci generátorem nových hesel, která jsou v podstatě neprolomitelná. Program nám tyto nová hesla vytvoří na základě našich požadavků ať už se jedná o rozlišení malých a velkých písmen, délku hesla, různé speciální znaky atd. - jediným heslem je tedy hlavní přístupové heslo, na které se program zeptá hned v úvodu. Následně se otevře přístup k celému programu, který je tvořen jedním jednoduchým oknem, ve kterém se mimo pár tlačítek s funkcemi nacházejí hlavně kategorie pro účty. Jde o kategorie Bankovnictví, E-mail, Windows, Síť. Při vkládání nového záznamu se zobrazí další okno, kde je nutné uvést název, login a heslo, eventuálně adresu serveru. - celkově by se dalo říci, že program je přehledný a pohodlný a to díky překladu uživatelského rozhraní do češtiny. K dispozici existuje i přenosná verze tohoto programu pro použití na USB discích a paměťových kartách, což nám umožňuje mít svá hesla vždy při sobě.


Gold! PassCage[editovat | editovat zdroj]

- zde se nám nabízí bezplatný český program, který je vybaven běžnými funkcemi, ovládáním i uživatelským rozhraním. Můžeme zde ukládat libovolný počet hesel, veškerá hesla jsou chráněna heslem nadřazeným, které nás zmocňují k vkládání nových a zároveň k mazání hesel starých a neaktuálních. Tento software sice nenabízí generátor hesel, ale je vybaven funkci takzvaného „našeptávání, kdy při aktivaci u určitého záznamu dochází k tomu, že se program minimalizuje a otevře se vepsaná webová stránka s přihlašovacím formulářem. Souběžně s tím v systémové liště vyskočí bublina s loginem a následně i heslem pro tuto stránku. Současně dojde automaticky ke zkopírování obsahu do schránky systému.


LastPass[editovat | editovat zdroj]

- bezplatný program, který je multiplatformní on-line správce hesel a přihlašovacích údajů, který tyto údaje ukládá na zabezpečené servery provozovatele služby za použití přístupového hesla. Rovněž disponuje generátorem bezpečných hesel, služba také nabízí trezor pro různé informace a poznámky, které jsou dobře zabezpečeny. I zde je možný přístup pomocí usb flashdisku. Placená verze je navíc obohacená o podporu mobilních zařízení, kdy například je zde možné sdílení hesel s mobilními telefony s různými operačními systémy.


Sticky Password[editovat | editovat zdroj]

- je jednoduchým programem, který je v českém jazyce. Je možno k dispozici přenosnou verzi pro usb flashdisky. Generuje silná hesla a bezpečně je ukládá, chrání před krádeží identity, phishingem a keyloggery. Dále také zabezpečuje uložená hesla a privátní údaje šifrovacími algoritmy. Jsou zde automaticky zálohovaná citlivá data před ztrátou, a to pomocí pouze jediného tlačítka, které je přidané do prohlížeče.


RoboForm[editovat | editovat zdroj]

- tento program je omezen počtem záznamů, do desíti je zdarma, pro větší počet je nutno program zaplatit. Což je pro běžné uživatele určitě nevýhodou, protože deset účtů je poměrně málo. - jinak se jedná o chytrý software, který si umí uložit a zapamatovat webové formuláře či přihlašovací tabulky a pole. V případě, že potom navštívíte danou stránku znovu, můžete v sekundě vyplnit daný formulář či přihlašovací pole původním heslem nebo identitou. Nechybí ani generátor hesel.


Infinite Password Generator[editovat | editovat zdroj]

- i tento software po nastavení zadaných parametrů vygeneruje kvalitní heslo, program představuje lehčí obměnu již zmíněného Kee Pass, je tvořen jen jediným oknem, kde se uskutečňují všechny činnosti uživatele.


Password Agent[editovat | editovat zdroj]

- software který uchovává nejen hesla, ale různé další informace, je rovněž obohacen tím, že je možné ho instalovat nejen přímo do počítače ale i na usb klíčenku nebo paměťovou kartu. I zde je možno využívat generátor hesel. Při používání bezplatné licence je možno mít uloženo maximálně 25 záznamů, u placené verze není počet omezen.


Safetica Free[editovat | editovat zdroj]

- software vyvíjen českou společností Safetica Technologies, tudíž je k dispozici v češtině, zdarma lze používat základní edici a to pro nekomerční využití. I v tomto programu nalezneme generátor silných hesel. - šifrování souborů v počítači i dat přenosných na přenosných discích a paměťových kartách nebo odstranění historie z internetových prohlížečů.

Access Manager[editovat | editovat zdroj]

- je další z řady programů, kde můžeme, který můžeme používat bezplatně, společně s hesly můžeme ukládat do tohoto software i další poznámky a informace. Do přihlašovacích oken různých internetových služeb můžeme hesla z programu vkládat jednoduchým přetažením myší. Nechybí zde rovněž generátor bezpečných hesel.


Password Coral[editovat | editovat zdroj]

- i zde jsou hesla bezpečně chráněna před vyzrazením a přitom stačí znát pouze jedno heslo pro přístup ke všem ostatním. U každého hesla, které máme uloženo, si můžeme nadstavit dobu platnosti, jakmile tato doba uplyne, automaticky bude uživatel vyzván, aby si heslo změnil. Tento software opravdu dbá na to, aby hesla nebyly vyzrazeny. Pokud určitou dobu nepracujete s programem, automaticky se uzamkne heslem.

1Password[editovat | editovat zdroj]

1Password je komerční softvér na správu hesel a dalších citlivých informací pro MS Windows, Mac OS X a iOS a Android. Součástí počítačových verzí jsou pluginy pro automatické vyplňování v nejpoužívanějších internetových prohlížečích. Zajištěna je synchronizace databází hesel mezi jednotlivými platformami.