Socha svatého Jiří (Pražský hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Socha svatého Jiří (Pražský hrad)
Hradcany St George 2679.JPG
Autor Martin a Jiří z Kluže
Rok vzniku 1373
Umístění Třetí nádvoří Pražského hradu
Kód památky 11719/1-922 (PkMnMISSezObr) (součást památky Pražský hrad)
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bronzovou jezdeckou sochu sv. Jiří bojujícího s drakem na třetím nádvoří Pražského hradu vyrobili v roce 1373 bratři Martin a Jiří z Kluže. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých gotických soch z bronzu. Socha byla poškozena v roce 1541 při požáru Pražského hradu, kdy jí urazili pravou ruku a ta musela být znovu přivařena. Jiná nehoda sochu postihla v roce 1562, kdy se na ni vyšplhali diváci, aby viděli na rytířský turnaj, sochu zvrhli a ulomili koňskou hlavu. V současnosti se na nádvoří nachází bronzová kopie sochy, její originál je vystaven jako součást expozice Příběh Pražského hradu ve starém královském paláci.[1] Další kopie, sádrová s povrchovou úpravou, se nachází v Lapidáriu Národního muzea a ve vestibulu Akademie výtvarných umění v Praze.

Kašna[editovat | editovat zdroj]

Socha byla součástí kašny od Francesca Carattiho, která stála na III. nádvoří a dnes je jedna její část na náměstí U Svatého Jiří a zbytek součástí Orlí kašny. Moderní kašna, která tvoří dnešní podstavec sochy, je dílem Josipa Plečnika, který ji realizoval v rámci úprav nádvoří.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sv. Jiří drakobijce – text K. Benešovské z Ústavu dějin umění AV ČR

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZAP, Karel Vladislav. Popis královského hradu, hlavního chrámu u sv. Víta a všech jiných kostelův a světských stavení na Hradčanech v Praze. Praha: Kober, 1868. Dostupné online. - kapitola Socha sv. Jiří. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]