Socha svatého Jiří (Pražský hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha svatého Jiří
Hradcany St George 2679.JPG
Základní údaje
Autor Martin a Jiří z Kluže
Rok vzniku 1373
Umělecký směr gotika
Kód památky 11719/1-922 (PkMISSezObr) (součást památky Pražský hrad)
Popis
Materiál bronz
Umístění
Umístění Třetí nádvoří Pražského hradu
Stát ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha svatého Jiří je jezdecká plastika na třetím nádvoří Pražského hradu. Socha představuje svatého Jiří jako jezdce na koni, rytíře v plátové zbroji a s kopím, zabíjejícím draka. Stojí na členitém skalisku s reliéfem rostlin a drobných živočichů. Odlili ji v roce 1373 bratři Martin a Jiří z Kluže, jak bylo zaznamenáno v účtech Pražského hradu. Kdo zhotovil originál, je dodnes předmětem odborných diskusí historiků umění. Mohl to být sochař pražský, sedmihradský nebo uherský (podle maďarských autorů).

Jde o jednu z nejvýznamnějších českých gotických soch z bronzu. Jezdecká socha byla poškozena v roce 1541 při požáru Pražského hradu, kdy jí urazili pravou ruku a ta musela být znovu přivařena. Jiná nehoda sochu postihla v roce 1562, kdy se na ni vyšplhali diváci, aby viděli na rytířský turnaj, sochu zvrhli a ulomili koňskou hlavu.

V současnosti se na třetím nádvoří nachází bronzová kopie sochy ze 70. let 20. století, kdy byl její originál přestěhován do expozice starého českého umění Národní galerie v Jiřském klášteře. Po zrušení této instalace byl zapůjčen Správě Pražského hradu a je dosud vystaven v expozici Příběh Pražského hradu ve starém královském paláci.[1] Další novodobá kopie, sádrová s černou povrchovou úpravou, se nachází v Lapidáriu Národního muzea v Praze-Holešovicích a třetí je ve vestibulu Akademie výtvarných umění v Praze. Několik kopií se také nachází v Maďarsku (Budapešť, Segedín) a Rumunsku (Kluž).

Kašna[editovat | editovat zdroj]

Původní umístění sochy není známo. Koncem 15. století je písemně doložena na gotické kašně na Jiřském náměstí, když ji poškodil jeden z rytířů účastnících se turnaje v protějším Vladislavském paláci. Počátkem 18. století byla vztyčena na novou kamennou barokní kašnu, navrženou architektem Francescem Carattim, která stála na III. nádvoří [zdroj?], nedávno byly na náměstí U Svatého Jiří archeologickým průzkumem nalezeny její základy a půdorys; zbytek je součástí Orlí kašny. Moderní kašna z bronzu a žuly byla pro sochu vytvořena roku 1928 v rámci úprav nádvoří podle návrhu architekta Josipa Plečnika.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sv. Jiří drakobijce – text K. Benešovské z Ústavu dějin umění AV ČR

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZAP, Karel Vladislav. Popis královského hradu, hlavního chrámu u sv. Víta a všech jiných kostelův a světských stavení na Hradčanech v Praze. Praha: Kober, 1868. Dostupné online. - kapitola Socha sv. Jiří. 
  • BENEŠOVSKÁ, Klára: Praha a Milano roku 1395 (in margine bronzového sousoší sv. Jiří na Pražském hradě). In: Ars videndi, professori Jaromír Homolka ad honorem. Praha-České Budějovice: Ústav dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vydalo nakladatelství Tomáš Halama, 2006 s. 291-306.
  • HLOBIL, Ivo: České dějiny umění a sousoší sv. Jiří na Pražském hradě z roku 1371. In: Žena ve člunu. Sborník Hany J. Hlaváčkové, Praha: Artefactum, 2007 s. 325-343.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]