Sobkův palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sobkův palác
Sobkův palác
Sobkův palác
Účel stavby

sídlo firmy Opavská lesní a. s.

Základní informace
Sloh pozdní baroko
Výstavba 1730
Stavebník Karel Josef Ragojský z Rohožníku
Další majitelé Maxmilián Josef Sobek z Kornic
hrabě Šternberk
Současný majitel GroCredit, a.s.
Poloha
Adresa Masarykova třída 28, Opava, ČeskoČesko Česko
Ulice Masarykova třída
Souřadnice
Sobkův palác
Sobkův palác
Další informace
Rejstříkové číslo památky 46760/8-1280 (PkMISSezObr)
Web http://opava-city.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sobkův palác je dům v centru Opavy postavený Karlem Josefem Ragojským z Rohožníku v roce 1730. Dnes je v této budově provozovna soukromé společnosti Opavská lesní a. s. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sobkův palác byl vystavěn v roce 1730 na tehdejší Panské ulici (dnes Masarykova třída) na místě tří starších domů.[2] Dům je ukázkou feudálního sídla, které si ve středu města vybudovala šlechta, která chtěla být v centru dění hlavního města Slezska. Dům nechal vystavět Karel Josef Ragojský z Rohožníku a dalším majitelem byl Maxmilián Jindřich Sobek z Kornic (císařský tajný rada a komoří, dvorský sudí knížectví lehnického a od roku 1763 slezský zemský prezident) – právě po něm nese stavba dodnes své jméno. Svou současnou podobu získal palác při rekonstrukci po požáru v roce 1758, kterou zrealizoval Maxmiliánův syn Cajetan.

V budově byly po určitou dobu umístěny úřadovny Státního zemského archivu. Dnes má dům ve správě soukromá společnost a proto není přístupný veřejnosti.[3]

Popis budovy[editovat | editovat zdroj]

Sobkův palác je patrový dům v pozdně-barokním slohu s mělce vystupujícím dvoupatrovým čelním rizalitem, mansardovou střechou a trojúhelníkovým štítem. Jednotlivá patra jsou oddělena římsou a okna v přízemí jsou zdobena bosáží a ozdobnými mřížemi. Okna v patře lemují profilované šambrány a jsou zdobena květinovými vzory. V průčelí se v úrovni korunní římsy nachází obraz černé madony (Panna Maria Čenstochovská) s dítětem doplněný o plastiky obličejú andělů a sošky andílků, které nad obrazem drží korunu. Pod tímto obrazem je nápis Sub Tuum Praesidium.[4] Balkon s tepanou rokokovou mříží leží na pilířovitém portálu se sochařským dekorem. V přízemí se zachovaly původní barokní klenby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-09-09]. Identifikátor záznamu 159286 : Palác Sobkův. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Sobkův palác [online]. Statutární město Opava [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. (česky) 
  3. HRUŠKOVÁ, Jitka. DOMY S HISTORIÍ: Sobkův palác [online]. Opavský deník [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. (česky) 
  4. ŠTĚPÁNEK, Jan P. Historie Sobkova paláce [online]. hrady.cz [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]