Sobkův palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sobkův palác
Sobkův palác
Sobkův palác
Účel stavby

sídlo firmy Opavská lesní a. s.

Základní informace
Slohpozdní baroko
Výstavba1730
StavebníkKarel Josef Ragojský z Rohožníku
Další majiteléMaxmilián Josef Sobek z Kornic
hrabě Šternberk
Současný majitelGroCredit, a.s.
Poloha
AdresaMasarykova třída 28, Opava, ČeskoČesko Česko
UliceMasarykova třída
Souřadnice
Sobkův palác
Sobkův palác
Další informace
Rejstříkové číslo památky46760/8-1280 (PkMISSezObrWD)
Webhttp://opava-city.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sobkův palác je dům v centru Opavy postavený Karlem Josefem Ragojským z Rohožníku v roce 1730. Dnes je v této budově provozovna soukromé společnosti Opavská lesní a. s. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sobkův palác byl vystavěn v roce 1730 na tehdejší Panské ulici (dnes Masarykova třída) na místě tří starších domů.[2] Dům je ukázkou feudálního sídla, které si ve středu města vybudovala šlechta, která chtěla být v centru dění hlavního města Slezska. Dům nechal vystavět Karel Josef Ragojský z Rohožníku a dalším majitelem byl Maxmilián Jindřich Sobek z Kornic (císařský tajný rada a komoří, dvorský sudí knížectví lehnického a od roku 1763 slezský zemský prezident) – právě po něm nese stavba dodnes své jméno. Svou současnou podobu získal palác při rekonstrukci po požáru v roce 1758, kterou zrealizoval Maxmiliánův syn Cajetan.

V budově byly po určitou dobu umístěny úřadovny Státního zemského archivu. Dnes má dům ve správě soukromá společnost a proto není přístupný veřejnosti.[3]

Popis budovy[editovat | editovat zdroj]

Sobkův palác je patrový dům v pozdně-barokním slohu s mělce vystupujícím dvoupatrovým čelním rizalitem, mansardovou střechou a trojúhelníkovým štítem. Jednotlivá patra jsou oddělena římsou a okna v přízemí jsou zdobena bosáží a ozdobnými mřížemi. Okna v patře lemují profilované šambrány a jsou zdobena květinovými vzory. V průčelí se v úrovni korunní římsy nachází obraz černé madony (Panna Maria Čenstochovská) s dítětem doplněný o plastiky obličejú andělů a sošky andílků, které nad obrazem drží korunu. Pod tímto obrazem je nápis Sub Tuum Praesidium.[4] Balkon s tepanou rokokovou mříží leží na pilířovitém portálu se sochařským dekorem. V přízemí se zachovaly původní barokní klenby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-09-09]. Identifikátor záznamu 159286 : Palác Sobkův. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Sobkův palác [online]. Statutární město Opava [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. 
  3. HRUŠKOVÁ, Jitka. DOMY S HISTORIÍ: Sobkův palác [online]. Opavský deník [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. 
  4. ŠTĚPÁNEK, Jan P. Historie Sobkova paláce [online]. hrady.cz [cit. 2014-09-10]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]