Soběslav (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Soběslav
Nádraží v Soběslavi
Nádraží v Soběslavi
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský
Souřadnice
Soběslav (nádraží)
Soběslav (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 735720
Tratě 220
Nadmořská výška 415 m n. m.
V provozu od 3. září 1871
Zabezpečovací zařízení Automatický blok/Reléové zabezpečovací zařízení (RZZ)
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soběslav je železniční stanice ve východní části města Soběslav v okrese Tábor v Jihočeském kraji nedaleko řeky Lužnice. Leží na dvoukolejné elektrifikované trati 220 (25 kV, 50 Hz AC).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanici dle typizovaného stavebního vzoru vybudovala soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na trase nově budovaného spojení Vídně a Prahy s dočasnou konečnou stanici v Čerčanech, první vlak projel stanicí při zprovoznění úseku z Českých Velenic 3. září 1871. K otevření zbývající trasy do Prahy došlo 14. prosince téhož roku po dokončení železničního mostu přes Sázavu. Ten byl zpočátku provizorně postaven ze dřeva.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Koncem 70. let 20. století byla do stanice dovedena elektrická napájecí soustava.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanicí prochází Čtvrtý železniční koridor, vede tudy dvoukolejná trať. Roku 2019 byla rekonstruována a upravena dle parametrů na koridorové stanice: byla přidána druhá traťová kolej, byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí na 160 km/h, vznikla dvě bezbariérová vyvýšená nástupiště. Ze stanice je vyvedeno několik nákladních vleček do přilehlého průmyslového areálu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]