Soča

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soča
Soča poblíž Kobaridu
Soča poblíž Kobaridu
Základní informace
Délka toku136 km
Plocha povodí3500 km²
Průměrný průtok135 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
SlovinskoSlovinsko Slovinsko, ItálieItálie Itálie (Furlansko-Julské Benátsko)
Úmoří, povodí
Středozemní moře, Jaderské moře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soča (italsky Isonzo) je řeka ve Slovinsku a v Itálii (oblast Furlansko-Julské Benátsko - Provincie Gorizia). Je 136 km dlouhá. Povodí má rozlohu 3 500 km².

Průběh toku

Pramení v Julských Alpách nedaleko obce Trenta pod horou Jalovec, ve Slovinsku. U města Gorica protéká přes státní hranici do Itálie a zároveň také do Benátské nížiny. Ústí do Terstského zálivu Jaderského moře.

Vodní stav

Zdroj vody je sněhový a dešťový. Vodnatost řeky je nejvyšší na jaře a na podzim, nejmenší naopak v létě a v zimě. Průměrný roční průtok vody činí 135 m³/s.

Využití

Na řece bylo vybudováno několik vodních elektráren. Na dolní toku je možná vodní doprava. Peřeje na horním toku u Bovce jsou vyhledávané vodáky z celého světa. Dělí se na několik částí s různou obtížností. V Bovci je větší množství půjčoven vodáckého vybavení a provozuje se tu komerční rafting.

Historie

Související informace naleznete také v článku Bitvy na Soči.

V době 1. světové války v letech 191517 došlo v údolí řeky k těžkým bojům mezi italským a rakousko-uherským/německým vojskem. Celkem došlo ke 12 bitvám, ve kterých se italským vojskům nepodařilo prorazit obranu protivníka. Sočské boje zaznamenaly jen malé pohyby frontové linie. Velmi významný podíl na udržení obrany proti italským útokům měly jednotky z českých zemí, které tu prokázaly velké hrdinství.[1] Až po ofenzivě 24. října 1917 se díky německým posilám podařilo prolomit frontu a zahnat italské vojsko sto kilometrů na západ směrem k řece Piavě.

Kultura

Ve filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian je využita ke ztvárnění řeky Beruny.

Reference

  1. VRIČAN, Jozef. Po zapadlých stopách českých vojáků. 1. [s.l.] : Ondřej Havlík, 2009. 440 s. ISBN 978-80-254-3535-9.

Související články

Externí odkazy