Snědek nicí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSnědek nicí
alternativní popis obrázku chybí
Snědek nicí (Ornithogalum nutans)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďchřestovité (Asparagaceae)
Rodsnědek (Ornithogalum)
Binomické jméno
Ornithogalum nutans
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Snědek nicí (Ornithogalum nutans, syn. Honorius nutans) je druh jednoděložné rostliny z čeledi chřestovité (Asparagaceae). V minulosti byl řazen do čeledi hyacintovité (Hyacinthaceae), případně do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.). Někteří autoři, jako třeba Dostál 1989, ho dávali do samostatného rodu Honorius, česky pak snědovec nicí[1].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o asi 20–50 cm vysokou vytrvalou rostlinu s vejčitou podzemní cibulí, asi 2,5-3,5 cm v průměru, kolem hlavní cibule bývají dceřiné cibulky. Listy jsou jen v přízemní růžici, přisedlé, nejčastěji 4-6 z jedné cibule. Čepele jsou čárkovité, sivozelené, za květu většinou ještě neuvadlé, asi 10–15 mm široké. Květy jsou v květenstvích, kterým je hrozen, který je víceméně jednostranný a řídký, obsahuje nejčastěji 6-10 květů, listeny na bázi květních stopek jsou delší než květní stopky. Okvětních lístků je 6, jsou volné, asi 15–28 mm dlouhé. Jsou bílé barvy, na vnější straně mají uprostřed široký zelený pruh, který ale příliš neprosvítá i na vnitřní stranu. Tyčinek je 6, nitky vnitřních tyčinek mají uprostřed lištu, zoubek pod prašníkem na rozdíl od snědku hřebenitého chybí. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, čnělka je delší než semeník. Plodem je tobolka na převislé plodní stopce s krátkým zobánkem.[1][2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Snědek nicí je domácí v jihovýchodní Evropě, hlavně v Bulharsku a Řecku a v Malé Asii[3]. Pěstovaný a zplanělý je však ledaskde v Evropě, Asii i Severní Americe[4],[5].

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR je často pěstován jako okrasná rostlina v zahradách a parcích a občas zplaňuje.[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  2. a b Hrouda L. (2002): Hyacinthaceae Batsch, in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 746-752
  3. http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=&GENUS_XREF=Ornithogalum+&SPECIES_XREF=nutans&TAXON_NAME_XREF=&RANK=
  4. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=242101812
  5. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&taxon_id=242101812

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]