Přeskočit na obsah

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF)
Michail Gorbačov a Ronald Reagan při podpisu smlouvy v Bílém domě
Michail Gorbačov a Ronald Reagan při podpisu smlouvy v Bílém domě
Témazničení pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu s doletem od 500 do 5 500 kilometrů
Data
Podepsáno8. prosince 1987
Strany
SignatářiRonald Reagan
Michail Sergejevič Gorbačov
Podepsané zeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Obsah
Cílkonec závodů ve zbrojení
Důsledkyzničení 2 692 raket krátkého a středního doletu

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (formálně anglicky Treaty Between the United States of America and the Union of Soviet Socialist Republics on the Elimination of Their Intermediate-Range and Shorter-Range Missiles a rusky Договор о ликвидации ракет средней и меньшей дальности, zkráceně INF, z Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) byla podepsána 8. prosince 1987 v Bílém domě americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem, generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu.[1]

Obě mocnosti se v dokumentu zavázaly ke zničení balistických raket a střel s plochou dráhou letu určených k vypuštění ze země s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Spolu s nimi měla být zlikvidována rovněž odpalovací zařízení a související infrastruktura. Smluvní strany se zavázaly i k umožnění vzájemných kontrol naplňování dojednaných podmínek. INF byla následně 27. května schválena americkým Senátem a oběma signatáři definitivně ratifikována 1. června 1988. Po rozpadu Sovětského svazu přešly závazky vyplývající ze smlouvy na Rusko.

Odstoupení ze strany USA[editovat | editovat zdroj]

Americký prezident Donald Trump v roce 2018 oznámil, že Spojené státy od smlouvy odstoupí. Důvodem mělo být údajné porušování závazků ze strany Ruska, konkrétně vývoj a rozmístění raketového systému 9M729, na které už v minulosti upozornila předchozí administrativa Baracka Obamy.[2] Rusko odmítá, že by smlouvu porušovalo. Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo 1. února 2019 ohlásil, že k následujícímu dni země přestává být smlouvou vázána a zároveň spouští půlroční výpovědní lhůtu.[3] Tento krok podpořila i Severoatlantická aliance.[4] Rusko reagovalo stejným krokem, jeho prezident Vladimir Putin zároveň nařídil vývoj nových hypersonických raket středního doletu, které však podle něj Rusko rozmístí jen v případě, pokud stejný krok učiní Spojené státy.[5]

The Bulletin of the Atomic Scientists ve své zprávě z února 2019, která vychází z veřejně dostupných dokumentů, uvádí, že smlouvu patrně porušovaly Spojené státy i Rusko.[6] Americký odborník na jadernou problematiku Theodore Postol se také domnívá, že smlouvu porušovaly obě strany.[7] Český ministr zahraničí Tomáš Petříček z porušení smlouvy obvinil Rusko.[8] Smlouva nezahrnovala Čínu, která může bez omezení budovat svůj raketový arzenál, a to je podle některých komentátorů jeden z hlavních důvodů, proč Spojené státy od smlouvy odstoupily.[9][10]

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

"Nukleární potenciál USA a SSSR v letech 1945-2014"
Na základě smlouvy INF výrazně kleslo množství jaderných zbraní ve vlastnictví obou mocností.

K 1. červnu 1991, tedy ve lhůtě stanovené dokumentem, bylo oběma zeměmi zničeno celkem 2 692 kusů zbraní odpovídajících definici ve smlouvě. Sovětský svaz zničil celkem 1 846 svých raket, Spojené státy 846.[2]

Zbraně vyřazené Spojenými státy:

Zbraně vyřazené Sovětským svazem: (v závorce kódové označení NATO)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AP Archive. Reagan And Gorbachev Meet, Reagan And Gorbachev Sign Ratification Instruments For INF Treaty [online]. Dostupné online. 
  2. a b SANGER, David E.; BROAD, William J. U.S. to Tell Russia It Is Leaving Landmark I.N.F. Treaty [online]. The New York Times, 2018-10-19 [cit. 2019-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. GEARAN, Anne; SONNE, Paul; MORELLO, Carol. U.S. to withdraw from nuclear arms control treaty with Russia, raising fears of a new arms race [online]. 2019-02-01 [cit. 2019-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Statement on Russia's failure to comply with the Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty [online]. NATO, 2019-02-01 [cit. 2019-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. REEVEL, Moscow. Putin orders Russia to develop new missiles after leaving treaty, will deploy only if US does [online]. ABC News, 2019-02-02 [cit. 2019-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Russia may have violated the INF Treaty. Here’s how the United States appears to have done the same. [online]. 14. února 2019. Dostupné online. (anglicky) 
  7. NATO a Damoklův meč nukleárního konfliktu. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 18. dubna 2019. Dostupné online. 
  8. Viník konce dohody? Nezodpovědné Rusko, říká Petříček. Týden.cz [online]. 2. srpna 2019. Dostupné online. 
  9. Smlouva o omezení raket mezi Ruskem a USA, která pomohla uzavřít studenou válku, končí kvůli čínskému arzenálu. Hospodářské noviny [online]. 1. srpna 2019. Dostupné online. 
  10. President Trump to pull US from Russia missile treaty [online]. BBC, 20. října 2018. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]