Smirnoff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Smirnoff
Smirnoff vodka.jpg
Základní údaje
Právní formaSoukromá společnost
Datum založení1860
ZakladatelPjotr Arseňjevič Smirnov
Adresa sídlaMoskva, Rusko
Charakteristika firmy
Oblast činnostialkoholických nápojů
Produktyvodka
Mateřská společnostDiageo
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.smirnoff.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smirnoff je světoznámá značka ruské vodky, v současnosti produkovaná britskou společností Diageo. Značka Smirnoff, založená kolem roku 1860 Pjotrem Arseňjevičem Smirnovem (18311898), synem negramotných sedláků, začala jako destilérka vodky v Moskvě. V současnosti je tato vodka prodávána ve 130 zemích na světě. Smirnoff vyrábí nejen vodku, ale také různé druhy alkoholických nápojů. V březnu 2006 byla vodka Smirnoff nejprodávanější značkou alkoholu na světě[zdroj?!].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pjotr Arseňjevič Smirnov založil palírnu vodky v Moskvě kolem roku 1860 pod obchodním názvem П. А. Смирнов, postupně si vydobyl pozici uznávaného výrobce a v roce 1886 ovládal dvě třetiny trhu s vodkou v Moskvě. Jeho značku si oblíbil samotný car. Po jeho smrti převzal obchody společnosti Smirnov jeho třetí syn Vladimir Petrovič Smirnov (18751934). Společnost prosperovala a produkovala okolo 4 milionů lahví vodky ročně.

Během komunistické revoluce v roce 1917 byla palírna znárodněna a rodina Smirnovů byla nucena uprchnout ze země. Vladimir Smirnov znovuzaložil podnik v roce 1920 v Istanbulu. V roce 1924 se přesunul do tehdy polského Lvova a začal vodku prodávat pod novým, frankofonním názvem "Smirnoff". Značka se opět pozvedla a byla úspěšná po celé Evropě. V roce 1925 byla založena ještě pobočka podniku v Paříži. Roku 1930 podnik koupil Rudolph Kuneth, který ji přestěhoval do USA.

Pod značkou Smirnoff se vyrábí a prodává několik různých druhů vodky, ale také ovocné a slazené nápoje s malým obsahem alkoholu (alkopop). Roku 2012 firma vyrobila asi 230 milionů litrů alkoholických nápojů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]