Směr jih

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Směr jih
Původní názevDue South
Žánrkomediální drama
NámětPaul Haggis[1]
HrajíPaul Gross
David Marciano
Callum Keith Rennie
Země původuKanadaKanada Kanada
Jazykangličtina
Počet řad4
Počet dílů67
Obvyklá délka45 minut
Produkce a štáb
HudbaJay Semko
Premiérové vysílání
StaniceCTV
Vysíláno22. září 1994 14. března 1999
Směr jih na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Směr jih (v anglickém originále Due South) je kanadský komediální a akční seriál, který byl navržen Paulem Haggisem pro společnost Alliance Communications. Hlavní role v seriálu ztvárnili Paul Gross, David Marciano a v později odvysílaných epizodách i Callum Keith Rennie.[2][3] Seriál byl původně odvysílán mezi lety 1994 a 1999 a měl celkem 67 epizod.

Seriál se odehrává v Chicagu a sleduje osudy konstábla Bentona Frasera (Paul Gross), jež slouží u kanadské jízdní policie (Royal Canadian Mounted Police, RCMP) a jeho kolegy z Chicagského policejního oddělení Raymonda Vecchia (David Marciano). Benton Fraser byl k tomuto oddělení přiřazen kanadským konzulátem pro řešení případů s mezinárodním i městským důsledkem. Další roli v seriálu má Fraserův pes Diefenbaker.[4] Od třetí série Fraser pracuje s detektivem Stanley Kowalskim, jež nahradil Vecchia, který odešel k tajným policejním jednotkám.[5]

Komediální prvky seriálu jsou zaměřeny na stereotypní rozdíly mezi kanadskou a americkou kulturou a také na extrémní slušnost a zvláštní schopnosti Frasera v porovnání s robustními a nevybíravými metodami detektiva Vecchia. Český dabing zajistili herci Petr Svoboda a Jiří Kvasnička.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Setting A New Course. Sun Sentinel. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-24. (anglicky) 
  2. JOHNSON, Allan. Parting Company. articles.chicagotribune.com. Chicago Tribune, 1998-01-06. Dostupné online [cit. 2010-08-30]. (anglicky) 
  3. ROSENBERG, Howard. When a Mountie's as Thick as a Brick. articles.latimes.com. The Los Angeles Times, 1994-09-26. Dostupné online [cit. 2010-08-30]. (anglicky) 
  4. Who's The Nice-guy Hero In The Red Suit ?. Chicago Tribune. Dostupné online [cit. 2010-10-25]. (anglicky) 
  5. Entertainment: Debuting Thursday, "Due South" will be the first Canadian-produced series to appear on an American television network in prime time.. The Los Angeles Times. Dostupné online [cit. 2010-10-25]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]