Směšné lásky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Toto dílo Milana Kundery vyšlo nejdříve jako soubor tří knih: Směšné lásky (1963), Druhý sešit směšných lásek (1965) a Třetí sešit směšných lásek (1968). V roce 1970 bylo z těchto celkem deseti povídek vybráno sedm, které potom Kundera vydal jako Směšné lásky. Kniha obsahuje povídky Nikdo se nebude smát, Zlaté jablko věčné touhy, Falešný autostop, Symposion, Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým, Doktor Havel po dvaceti letech a Eduard a Bůh.

Povídky[editovat | editovat zdroj]

Nikdo se nebude smát - pojednává o mladém vysokoškolském asistentovi, který má napsat recenzi na jeden článek. Tento článek mu připadá naprosto hrozný, ale když se setká s autorem (Pan Záturecký), nemá to srdce mu to naplno říct. Proto mu pořád slibuje, že recenzi co nejdříve napíše. Poté se ale začne před panem Zátureckým schovávat. Nejprve si vymyslí, že odjíždí do zahraničí, když se má vrátit, tak najednou nečekaně onemocní. Dokonce si pak všechny své přednášky přeloží na jiné dny.

Pan Záturecký se ale nenechá odradit. Zjistí si asistentovu adresu a jednoho dne se tam vydá. Nalezne tam bohužel jen jeho polonahou přítelkyni. To se ovšem asistentovi hodí, protože obviní pana Zátureckého z toho, že jeho dívku obtěžoval. Manželka pana Zátureckého si to nechce nechat líbit. Udá asistenta a ten musí před komisí prozradit, jak to všechno bylo. Poté se paní Záturecká se svým manželem vydávají do zdejší firmy, kde má pak Záturecký najít asistentovu přítelkyni. Bohužel si už nepamatuje, jak vypadá.

Nakonec vše skončí tím, že asistent všechno paní Záturecké řekne a myslí, že má konečně klid. Mezitím si jeho přítelkyně našla novou známost a s asistentem se rozchází. Jeho to ale vůbec nemrzí, protože stejně ví, že s ním byla jen kvůli tomu, aby z ní udělal krásnou modelku.

Zlaté jablko věčné touhy o Dva hlavní hrdinové, muži středního věku. Ich forma. Hlavní hrdina obdivuje svého kamaráda Martina, který provádí registráž a kontaktáž žen, aby je následně mohl sbalit, přestože má doma manželku, kterou miluje. To nejlepší již mají za sebou, ale stále se snaží. V příběhu je vylíčena cesta za dobrodružstvím a ženami, která je ve výsledku úplně neúspěšná a možná ani nikdo nechtěl, aby byla úspěšná. Závěr je, že hlavní je naděje, kterou jim tohle „dovádění“ dává. Něco si tím dokazují.

Falešný autostop o Nepojmenovaní hrdinové. Stydlivá dívka a její zkušený starší přítel jedou na dovolenou. Během cesty začnu hrát hru na stopařku a řidiče. Dívka se do role vžije a začne se chovat prostopášnĕ. Tím se příteli zhnusí. Zastaví v hotelu, kde pijí a nakonec ji muž systematicky ponižuje, právě kvůli tom, že se začala chovat tak, jako ženy, které mívál. Miloval ji právě proto, že byla jiná. Dívka je zhrzena.

Symposion o Starořeckáčká hostina o 5 postav v nemocnici. Primář, doktorka se kterou tajně chodí, Flajšman, Havel, Alžběta o Pijí během noční služby. Nepodařený večírek. Alžběta se opije, přiotráví se plynem, není jasné proč. Pro každého noc znamená něco jiného. o Alžběta nepochopí situaci. Dvojznačný konec.

Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým o Žena, které umře manžel přijíždí do města na dušičky. Zjistí, že díky její chybě zrušili jeho hrob. Při návštěvě potká starého známého, kterého 15 let neviděla. Je o dost starší než on. Dříve spolu spali. Jdou k němu na kávu. Pro oba je to příjemné posezení, během času se konverzace stačí k jednomu cíli. Žena parafrázuje název povídky. Myslí si, že vzhledem jejímu věku je sex nepatřičný, zvláště kvuli jejímu synovi, jehož obličej se ji stále zjevuje. Oba jsou již zestarlejsi, žena nechce sex i kvůli zachování památky v mužovĕ hlavě. Muž chce, bere to jako svůj úspěch, s ohledem na svou minulost i přítomnost. Nakonec povolí. o Sociální role ženy je primárně matka.

Doktor Havel 20 letech o Je nemocný, potřebuje odjet do lázní, jeho mladší krásná žena na nej žárlí. V lázních potkává redaktora lázeňského zpravodaje, který na něj pohlíží s velkým obdivem. To se Havlovi líbí, je skleslý, že na něj pohlíží již méně žen se zajmem. Byl jako Casanova. Má redaktorovi kolaudovat dívku, výživa se v tom. Využívá příjezdu své ženy, po které se mu v nepříjemném prostředí začne stýskat. Žena je známá herečka, najednou se doktorovi díky ní dostává kýžené pozornosti. Je znovu spokojen.

Eduard a Bůh o Eduard se dá dohromady s Alicí, zarputilou křes´tankou, která chce mít sex až po svatbě. Víra se však v režimu moc nenosí, proto začne mít problémy i ve škole (je učitel). Nakonec se mu Alici však podaří přesvědčit, zjistí však, že se tím celý jejich vztah pokazil. Eduardovi nezbyl nikdo jiný, než právě Bůh.