Sluneční pobřeží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sluneční pobřeží
Sluneční pobřeží
Red pog.svg
Sluneční pobřeží

Sluneční pobřeží (bulharsky Слънчев бряг, Slănčev Brjag, anglicky Sunny Beach) je významné přímořské letovisko u Černého moře v Bulharsku, nacházející asi 35 km severně od Burgasu v obci Nesebar v Burgaské oblasti. Jedná se o největší a nejpopulárnější letovisko v zemi, nachází se zde více jak 500 hotelů s více než 110 tisíci lůžky. Nalézá se zde také 130 restaurací a množství hudebních klubů, nočních klubů a podobně. V posledních letech byly téměř všechny hotely zrenovovány a bylo nově postaveno několik luxusních hotelů, jakož i množství ubytovacích komplexů vybavených apartmá.

Letovisko začalo vznikat v roce 1958, kdy bylo založeno s cílem udělat turistům z východního bloku alternativu k letoviskům v "západní" jižní Evropě. Dnes však do Bulharska a na Slunečné pobřeží jezdí především turisté z Velké Británie, Nizozemska či Skandinávie.

Pláž na Slunečném pobřeží je dlouhá 8 kilometrů a patří mezi nejoblíbenější pláže Bulharska. Jedná se o širokou pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Díky tomu je tato pláž velmi oblíbená především mezi rodinami s dětmi, které zde najdou bohatou možnost vyžití jak pro děti tak i pro dospělé. Nabídka vodních sportů je obrovská, stejně tak i množství různých skluzavek, tobogánů či celých akvaparků a dalších aktivit, které zde jsou pro turisty připraveny. Na několika místech na pláži najdete dokonce písečné duny.

V celém letovisku je velká nabídka restaurací do kterých zvou dotěrní "naháněči" V posledních letech je zde rozmohl prodej oblečení a dalších doplňků.

Letovisko je propojeno turistickým vláčkem, který umožňuje snadnější poznávání celého letoviska. K dispozici je také autobusová doprava do všech okolních letovisek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slnečné pobrežie na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 42°41′35″ s. š., 27°42′30″ v. d.