Slovník českých spisovatelů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovník českých spisovatelů
Jazykčeština
Datum vydání1964
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slovník českých spisovatelů je kniha encyklopedického charakteru, jejímž autorem byl kolektiv autorů Ústavu pro českou literaturu ČSAV v roce 1964. Jsou v něm základní data o několika stovkách českých spisovatelů od nejstarších dob do roku 1963.

Data o knize knihy[editovat | editovat zdroj]

Kniha byla zpracována patnácti autory z Ústavu pro českou literaturu ČSAV. Mimo psaných hesel obsahuje také řadu černobílých, poměrně malých fotografií s portréty spisovatelů. Uzávěrka dat a vydání byla k 31. prosinci 1963. Vydalo ji nakladatelství Československý spisovatel jako svou 2319 publikaci v roce 1964. Kniha má 629 stran a 40 stran příloh, vytištěna byla v Brně v nákladu 27 000 výtisků. Je vázaná, obal bílý, na titulní straně kresba okřídleného Pegase. Formát je zhruba A5. Prodejní cena byla 45 Kč.[1].

Členění obsahu[editovat | editovat zdroj]

Na počátku je předmluva, kde je popsáno, na které obdobné publikace slovník navazuje. Je zde zdůvodnění, proč jsou hesla řazena, proč zde nejsou všichni spisovatelé všech dob, jsou vypsáni všichni autoři knihy, zdroje, pomocné státní organizace.

Vlastní náplň knihy jsou hesla seřazená abecedně, nijak nečleněná do jiných celků. Prvním heslem je Daniel Adam z Veleslavína, posledním Franta Župan.

Na konci knihy jsou poznámky, seznam zkratek, obsáhlé rejstříky, úplně na konci pak tiráž knihy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Slovník českých spisovatelů. Praha: Československý spisovatel, 1964. Kapitola Tiráž, s. 627. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]