Slovenska skupnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovinská unie
Slovenska skupnost – Unione Slovena
Logo
Zkratka SSk
Datum založení 1963
Předseda Peter Močnik
Ideologie Regionalismus
Slovinské menšinové zájmy
Křesťanská demokracie
Politická pozice střed
Evropská strana Evropská svobodná aliance
Politická skupina EP Evropská svobodná aliance
Barvy
     modrá
Oficiální web http://www.slovenskaskupnost.org/
Zisk mandátů ve volbách
Regionální rada Friuli-Venezia Giulia
1/49

Slovinská Unie (slovinsky: Slovenska skupnost, Italsky: Unione Slovena) je centristická politická strana v Itálii, jenž reprezentuje menšinu slovinců v Friuli-Venezia Giuliaském regionu. Jeho slovinský název znamená doslovně „slovinská komunita“, ale název „slovinská unie“ se používá v jiných jazycích.

Strana byla založena v 60. letech, aby zastupovala antikomunistické Slovince v italském Julian Marchu (provincie Terst a Gorizia). V 70. a 80. letech rozšířila svou přítomnost také na benátské Slovinsko a údolí Canale v provincii Udine. Strana byla velice blízká katolické církvi a čerpala podporu od různých slovinských katolických institucí v Itálii, jako je Hermagorasova společnost a Rada slovinských organizací .

Od roku 2007 je SSk přidružena k Demokratické straně (PD). Vztah mezi oběma stranami je upraven „dohodou o federaci“, která zaručuje plnou samostatnost SSk. Strana je také součástí stredo-levé koalice.

Média[editovat | editovat zdroj]

Strana má oficiální noviny s nazvem Skupnost . Týdenní deník Novi glas ("Nový hlas"), publikovaný v Gorizii společností Hermagoras Society, také obecně podporuje stranický program, politiky a ideologii, i když je někdy vůči činnostem strany kritický.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]