Slovenská demokratická koalícia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenská demokratická koalícia
Zkratka SDK
Datum založení 1998
Datum rozpuštění 2002
Předseda Mikuláš Dzurinda
Sídlo Bratislava
Mateřská strana
KDH
DS
SDSS
SZS
Barvy modrá
Volební výsledek 26,33 % NR SR 1998

Slovenská demokratická koalícia (zkratka SDK, čes. Slovenská demokratická koalice) byla politická strana, která působila v letech 1998-2002 na Slovensku. Jejím předsedou byl Mikuláš Dzurinda.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Koalice[editovat | editovat zdroj]

SDK vznikla 3. července 1997 jako volební koalice pěti tehdy opozičních politických stran , KDH, DS, SDSS a SZS. Toto silné seskupení tak mělo šanci vyhrát nadcházející volby v roce 1998. Lídry koalice byli společně všichni tehdejší předsedové seskupených stran. Mluvčím se stal Mikuláš Dzurinda z KDH. Tehdejší vládní koalice pod vedením Vladimíra Mečiara z HZDS reagovala na vznik SDK tím, že přijala v parlamentu v roce 1997 restriktivní zákon, který fakticky znemožňoval koalicím kandidovat ve volbách.

Strana[editovat | editovat zdroj]

Jako reakci na přijetí „protikoaličního“ zákona se SDK formálně přetransformovala na politickou stranu. Jednalo se tak o stranu s nadprůměrnou členskou záklandou. Její členové zároveň museli vystoupit ze svých mateřských stran, i když se tehdy hovořilo jen o dočasném kroku. Tři z těchto stran přišly dokonce i o své předsedy: z DÚ vystoupil její předseda Eduard Kukan, z DS Ján Langoš a z SDSS Jaroslav Volf. Předseda KDH Ján Čarnogurský a předsedkyně SZS Zdenka Tóthová ve svých stranách zůstali a proto ani nekandidovali ve volbách. Na ustanovujícím kongrese SDK 4. července 1998 v Trnavě se stal jejím predsedou Mikuláš Dzurinda.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku První vláda Mikuláše Dzurindy.

Parlamentní volby v roce 1998 sice vyhrálo HZDS se ziskem 27 % hlasů, na vytvoření vlády to však nestačilo. Vládní koalici tedy vytvořila SDK, která skončila druhá se ziskem 26,33 % hlasů, společně s SDĽ (14,66 %), SMK (9,12 %) a SOP (8 %). Vláda byla tedy širokou koalicí.

Zánik[editovat | editovat zdroj]

SDK formálně zanikla v srpnu 2002, těsně pred parlamentními volbami.

Volební výsledky[editovat | editovat zdroj]

Volební výsledky z voleb do Národní rady SR, kterých se strana zúčastnila.

Parlamentní volby[editovat | editovat zdroj]

Volby Počet
hlasů
Hlasy
v %
Počet
mandátů
Parlamentní
postavení
1998 884 497 26,33 % 42 koalice s SMK, SDĽ a SOP