Sloní ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sloní ostrov
Elephant Island (Angličtina)
Satelitní snímek
Satelitní snímek
Elephant Island map-en.svg
Stát AntarktidaAntarktida Antarktida
Topografie
Rozloha 558 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka 40.6 km
Šířka 22.8 km
Nejvyšší vrchol Pardo Ridge  (853 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel trvalých 0
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sloní ostrov je jeden z Jižních Shetlandských ostrovů (nejsevernějších ostrovů Antarktidy). Ostrov byl pojmenován Elephant Island, protože první průzkumníky napadlo ostrov pojmenovat po rypouších sloních (anglicky Elephant seal), kteří se tam vyvalovali na břehu, když připluli. Ostrov je 245 km daleko od Antarktického poloostrova a 885 km od nejjižnějšího místa Chile. Na ostrov si dělají nároky Brazílie, Argentina, Chile a Velká Británie. Brazílie má na ostrově 2 základny a v nich je až 6 průzkumníků najednou.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ztroskotaná posádka na ostrově

Ostrov náhodou objevil v roce 1916 Ernest Henry Shackleton. Stalo se to tak, že když jeho loď Endurance ztroskotala v Weddellově moři, on a jeho posádka vylezli na ledovou kru, na které společně s dalšími 28 námořníky dopluli na tento ostrov. V místě Point Wild si založili svůj tábor. V táboře ze dvou záchranných člunů postavili provizorní přístřešky a dál postavili několik plátěných stanů. K osvětlení používaly lampy na rybí tuk. Lovili tučňáky a tuleně. Největší problém byl na podzim a v zimě, kdy zvířat k lovení bylo nejméně. Posádku sužovaly nemoce, omrzliny a hlad. Ernest Shackleton si uvědomil, že je těžko někdo na ostrově nalezne a tak se rozhodl, že popluje do nejbližší velrybářské vesnice na Jižní Georgii. Společně s dalšími pěti muži se plavil 1287 km daleko na záchranném člunu pojmenovaném James Caird. Za dva týdny (24. dubna 1916) se konečně doplavili do cíle a uvědomili zde o ztroskotané posádce. Následně byla vyslána záchranná loď, která vyplula z Punta Arenas a velel na ní Luis Pardo.[2] První tři pokusy nevyšly kvůli příliš silnému ledu okolo ostrova. Až na čtvrtý pokus se podařilo všechny odvézt – 30. srpna 1916.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

Colobanthus quitensis, jedna ze zdejších kvetoucích rostlin

Na první pohled na ostrově neroste skoro nic, ale i přestože je naprostá většina ostrova pokrytá ledovcem roste na několika místech, kde ledovec není několik druhů rostlin, dokonce i ty kvetoucí. Rostou tu mechy, lišejníky, játrovky, řasy a kvetoucí rostliny (jen 2 druhy, Colobanthus quitensis a Deschampsia antarctica). Při expedici v roce 1970-1971 bylo na ostrově nalezeno celkově 80 druhů rostlin.

Žádná trvale žijící zvířata ani lidi ostrov nemá. Ale často ostrov navštěvují migrující tučňáci, který tam odchovávají mladé, tuleni a samozřejmě rypouší sloní. V okolním moři se vyskytují velryby.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Počasí je dlouhodobě oblačné a často sněží. Podnebí je silně oceánské a polární. Průměrná teplota v Červenci je přibližně -6°C, nejnižší zimní teploty klesají až na -20 °C. Průměrná teplota v Lednu je přibližně 3 °C, v nejteplejších letních dnech můžou teploty dosáhnout až 10 °C. Sněžení je obvyklé i v létě. Naprostou většinu ostrova pokrývá ledovec.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

V Point Wild stojí památník s několika plaketami, věnovaný Luisovi Pardovi. Na jihozápadě ostrova jsou trosky jedné velké dřevěné plachetnice a byly vyhlášeny antarktickou historickou památkou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elephant Island na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]