Slavkov u Brna (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slavkov u Brna
Nádraží ve Slavkově u Brna
Nádraží ve Slavkově u Brna
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Město Slavkov u Brna
Souřadnice
Bučovice (nádraží)
Bučovice (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 361055
Tratě 341
Nadmořská výška 205 m n. m.
V provozu od 10. října 1887
Zabezpečovací zařízení elektromechanické vz. 5007
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Autobusové nádraží před staniční budovou
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slavkov u Brna je železniční stanice v jihozápadní části města Slavkov u Brna v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji nedaleko řeky Litavy. Leží na neelektrizované části dvoukolejné Vlárské dráhy. Nedaleko stanice se nachází také městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 10. října 1887 společností Českomoravská transverzální dráha (BMTB) na traťovém úseku z Brna do Kyjova, kde navázala na železnici z roku 1884 z Moravského Písku, kudy procházela trať podél řeky Moravy spojující Vídeň a Dolní Slezsko, původně budovaná a provozovaná firmou Oskar baron Lazarini z Grazu. BMTB usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. Projekt byl završen 28. října 1888 prodloužením tzv. Vlárské dráhy směrem na Slovensko prostřednictvím Rakouské společnosti státní dráhy.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ze stanice odbočují vlečky. Nachází se zde tři jednostranná nástupiště, stanice je vybavena elektronickým informačním systémem pro cestující. K příchodu na nástupiště slouží přechody přes koleje. Dlouhodobě se počítá s rekonstrukcí a elektrizací Vlárské dráhy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]