Sklárna Lötz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
LÖTZ
Brusírna Rajsko (006).jpg
Základní údaje
Datum založení1798
SídloKašperské Hory,
Rakousko-Uhersko
poté Československo
Klíčoví lidéJohann Lötz
Susanne Lötz
Maxmilian von Spaun
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklárna Lötz je česká zaniklá sklárna. Sklárna měla mnoho různých podob, podnikala na různých místech a pod různými názvy.

Její historie sahá až do roku 1798, kdy Johann Lötz založil na okraji Kašperských Hor brusírnu skla. V roce 1823 si pronajal od města sklárnu Zlatá Studna. Sklárna dále podnikala postupně v Anníně a Debrníku u Železné Rudy, to bylo již po smrti Johanna Lötze, kdy se podniku ujala jeho žena. Firmě změnila název na Johann Lötz vdova. Se svou sklárnou se účastnila i první Světové výstavy v Londýně 1851. Později rozšířila i se svým nový manželem své podnikání o sklárnu v Klášterském Mlýně u Rejštejna. Po převodu firmy na svého vnuka Maxmiliana von Spauna sklárna zažila nejúspěšnější období. Spolupracovala s předními vídeňskými výtvarníky (Josef Hoffmann, Michael Powolny) a účastnila se mnoha výstav. Úspěšně se účastnila světové výstavy v Paříži v roce 1900.[1] Firma Lötz se proslavila výrobou irizovaného skla, tj. skla irizovaného horkými kovovými párami, které způsobují duhové zabarvení. Mnoho dekorů a jejich jmen si nechala firma Lötz patentovat.[1] Po Maxmilianovi převzal firmu jeho syn a následně se dostala do konkurzu. Firma se z konkurzu později dostala, ale další finanční potíže vedly v roce 1939 k jejímu zániku. Společnost jako taková přežívala ještě do roku 1947 pod různými jinými názvy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PETRÁŠ, Jiří a kolektiv. Šumava Karla Klostermanna : příběh šumavské podmalby : průvodce výstavou. V Českých Budějovicích: Jihočeské muzeum, 2008. 31 s. s. ISBN 978-80-86260-88-4, ISBN 80-86260-88-7. OCLC 298778867 S. 11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]