Skaní s dutým vřetenem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma funkce dutého vřetene

Skaní s dutým vřetenem je způsob výroby příze patentovaný v roce 1976 pro Bulhara G. Mitova. [1] Skací zákrut je zde nahrazen obtáčením vazné filamentové příze kolem materiálu procházejícím dutým vřetenem. Výsledná skaná nit má strukturu podobnou svazkové přízi, ve které většina elementů leží paralelně vedle sebe a jejich soudržnost zajišťuje jen vazný filament. Systém je vhodný pro výrobu hladkých i efektních přízí.

Funkce skacího stroje

Princip skaní hladké příze je naznačen na vedlejším nákresu: Stužka staplových vláken je vedena z průtahového ústrojí do dutiny vřetene rotujícího rychlostí do cca 20 000 ot./min. Na vřetenu je nasazena z cívka s vaznou nití, která se obtáčí kolem stužky, vzniklá příze se po průchodu vřetenem navíjí na cívku.

Na strojích pro efektní příze jsou instalována až tři průtahová ústrojí a 1-2 zařízení na podávání jednoduchých přízí, které se mohou opřádat před zavedením do dutého vřetene. Průtahová ústrojí jsou zpravidla spojena s přerušovaným podáváním pramene nebo přástu, takže se v nich mohou tvořit různé efekty. Výsledná skaná příze tak může sestávat z 5-6 komponent, jejichž kombinace se u moderních strojů sestavují s pomocí počítačových programů s celkovým počtem až 2400 možných variant. [2]

Stroj s kombinací dutého a prstencového vřetene

Příze skané s dutým vřetenem jsou objemnější a méně odolné proti opotřebení než příze z prstencových strojů. Případnou nedostatečnou pevnost příze lze zvýšit "pravým" zákrutem s pomocí konvenčního vřetene instalovaného na stroji pod dutým vřetenem. Po průchodu dutým vřetenem je příze vedena přímo ke vřetenu s prstencem, kde se zakrucuje a navíjí na potáč.Vřeteno s prstencem a běžcem se s může otáčet jen méně než poloviční rychlostí oproti dutému vřetenu, takže produkce je podstatně nižší, než u strojů bez dodatečného zákrutu. [3]

V odborné literatuře se popisují také stroje se dvěma dutými vřeteny nad sebou. Podle tohoto systému vazná nit u druhého vřetene překrývá vinutí na přízi závitem v opačném směru a tím stabilizuje výsledný výrobek.

Použití strojů s dutým vřetenem

Ze známých druhů efektů se na stroji zhotovují především: buklé, smyčky, plameny, uzlíky, knoflíky, kníry, flámky, muliné.

Efektní příze skané s dutým vřetenem se používají hlavně na oděvní pleteniny, hladké příze se však najdou také v kobercích a ve zdravotních textiliích.

Literatura

  • Gong/Wright: Fancy yarns Their manufacture and application, Woodhead Publishing Ltd 2002, ISBN 1 85573 577 6, str. 69-74

Reference