Skalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Skalský (rozcestník).
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Skalský
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Pohled na rybník Skalský
Pohled na rybník Skalský
Základní informace
Vyhlášení 1. února 1986
Vyhlásil Okresní národní výbor Písek
Nadm. výška 377 – 378 m n. m.
Rozloha 12,80 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Písek
Umístění Skály u Protivína
Souřadnice
Skalský
Skalský
Další informace
Kód 992
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Skalský, či Skalský rybník (ev.č. 992) je rybník, nalézající se severovýchodně od obce Skály v okrese Písek, který je vyhlášen jako přírodní památka na ochranu rostlinných a živočišných druhů. Rybník s přilehlými břehy a lesnatým porostem pod hrází je chráněn od roku 1986. Správu nad památkou vykonává AOPK České Budějovice.

Přírodní památka se rozkládá na území 12,82 ha a okolo památky se současně nachází v severovýchodním směru 140 metrové ochranné pásmo, v ostatních směrech 50 metrů. Vnitřní část památky je vyznačena dvěma červenými pruhy. Území leží z geomorfologického hlediska v oblasti Českobudějovické pánve[2] (konkrétněji jejího podcelku Putimská pánev a okrsku Kestřanská pánev).

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

Chráněné území se rozkládá v okrese Písek v jižních Čechách 1,5 km východně od obce Skály, kde leží mezi dvojicí frekventovaných železničních tratí z Protivína do Strakonic (č. 190) a do Písku (č. 200).[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před rybníkem se nachází frekventovaná železniční trať

Přírodní památka byla vyhlášena 4. prosince 1985 vyhláškou okresního národního výboru Písek s datem účinnosti 1. února 1986.[2] Svůj název přírodní památka dostala dle rybníka, který se na lokalitě nachází a který zabírá významnou část území.[3] Na jaře 2008 byl rybník z části vypuštěn. Pod hrází se nacházel vzrostlý lužní les, ve kterém se nacházejí značné mokřady.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Flora[editovat | editovat zdroj]

Z rostlin pak bazanovec kytkokvětý (Lysimachia thyrsiflora), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), žebratka bahenní (Hottonia palustris), kosatec žlutý (Iris pseudacorus), žluťucha lesklá (Thalictrum lucidum), ostřice pobřežníý (Carex riparia) a jiné.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Vyskytují se zde 3 chráněné ptačí druhy v podobě husy velké (Anser anser), kopřivky obecné (Anas strepera) a rybáka obecného (Sterna hirundo). Další chráněné druhy byly pozorovány v okolí na přilehlých loukách a porostech. Jedná se například o kriticky ohroženého břehouše černoocasého (Limosa limosa), či vodouše rudonohého (Tringa totanus), žluva hajní (Oriolus oriolus) atd. Z obojživelníků se zde vyskytuje kuňka obecná (Bombina bombina). V minulosti se zde vyskytoval i orlovec říční (Pandion haliaetus).

Důvod ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmět ochrany je spojen s ornitologicko-botanickým významem oblasti.

Přírodní památka Skalský

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. a b AOPK ČR - PP Skalský [online]. [cit. 2012-12-26]. Dostupné online. 
  3. a b Minuta z přírody - Skalský [online]. Česká televize [cit. 2012-12-26]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef a kolektiv. Chráněná území ČR VIII. - Českobudějovicko. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. ISBN 80-86064-65-4. Kapitola Skalský, s. 293. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]