Skákavka znamenaná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSkákavka znamenaná
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádpavouci (Araneae)
Podřáddvouplicní (Araneomorphae)
Nadčeleďskákavky (Salticoidea)
Čeleďskákavkovití (Salticidae)
RodAelurillus
Binomické jméno
Aelurillus v-insignitus
Clerck, 1757
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skákavka znamenaná (Aelurillus v-insignitus) je pavouk z čeledi skákavkovití (Salticidae), vyznačující se výrazným pohlavním dimorfismem. Jde o palearktický druh, který obývá větší část Evropy a střední Asii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Skákavka znamenaná je poměrně velkou, cvalíkovitou[1] skákavkou s výrazným pohlavním dimorfismem. Samice mohou měřit až 10 mm, jejich průměrná velikost je ale menší, pohybuje se obvykle mezi 5–7 mm. Mají dosti zavalité tělo.[2] Samečci dosahují délky 4–5 mm a jsou štíhlejší. Kromě velikosti je možno obě pohlaví rozeznat podle barvy a kresby. Samečci mají výraznější zbarvení, které je tmavě hnědé až černé s kontrastními světlými vzory. Na zadečku jde o široký bělavý proužek, na vršku hlavohrudi vzor vytváří tvar připomínající písmeno „W“. Nohy mají barvu poněkud světlejší - hnědou, krémovou či našedlou. Zbarvení samice je značně nenápadnější. Sestává z kombinace šedých, hnědých a krémových odstínů s občasným kropenatým vzorováním. Samci jsou díky zbarvení jedineční, ale samice je možno zaměnit se skákavkou teplomilnou (Asianellus festivus). Rozlišit se většinou dají na základě do stran ubíhajících bílých proužků u předních očí, které skákavka teplomilná nemá.[1][3]

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Podle zbarvení (světlejší x tmavší) a poněkud jinak tvarovaného zadečku se rozlišují dva poddruhy:

  • Aelurillus v-insignitus morulus (Simon, 1937)
  • Aelurillus v-insignitus obsoletus Kulczynski, 1891[4]

Rozšíření a biotop[editovat | editovat zdroj]

Tento druh skákavky je široce rozšířen v palearktické oblasti. V Česku je dosti hojná, především v nížinách. Žije především v otevřených a dobře osluněných biotopech - ve stepích, lesostepích, okrajích lesů, skalách a suchých stráních. Přizpůsobili se i životu v opuštěných pískovnách, lomech a železničních náspech.[1][3]

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Skákavka znamenaná je pavouk s výraznou denní aktivitou. Čile běhá mezi kameny, po skalách či zemi. Umí skákat velmi daleko. Za deště se pavouci schovávají v úkrytu zhotoveném na zemi mezi hrudkami hlíny a zbytky rostlin.[1][3] Živí se drobným hmyzem a jinými pavouky,[5] které lapá prudkým skokem ze vzdálenosti cca 1 až 2 cm. Po dopadu se kořisti zakousne drápky do těla a vypustí do ní jed.

Páření probíhá brzy z jara, za prvních slunečních dní. Sameček se předvádí vztyčením předních nohou a potřásáním makadly. Vydává při tom zřejmě jemný zvuk.[6][7] Pokud hlídá samička kokon (obvykle od května), ukrývá se s ním v jamce v půdě, kterou vystýlá pavučinou a se zapředenými zrníčky hlíny či písku.[1][3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e KŮRKA, Antonín, a kol. Pavouci České republiky. Praha: Academia, 2015. S. 540–541. 
  2. Aelurillus v-insignitus photos and info. www.eurospiders.com [online]. [cit. 2017-04-16]. Dostupné online. 
  3. a b c d MACHAČ, Ondřej. Aelurillus v-insignitus - skákavka znamenaná | Salticidae - skákavkovití. Natura Bohemica [online]. 2010-4-27 [cit. 2017-04-16]. Dostupné online. 
  4. druh skákavka znamenaná Aelurillus v-insignitus (Clerck, 1757). BioLib [online]. [cit. 2017-04-16]. Dostupné online. 
  5. Aelurillus v-insignitus - Overview - Encyclopedia of Life. Encyclopedia of Life [online]. [cit. 2017-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. OLAF WOLFRAM. Balzverhalten der V-Springspinne (Aelurillus v-insignitus). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  7. WITT, Peter N.; ROVNER, Jerome S. Spider Communication: Mechanisms and Ecological Significance. [s.l.]: Princeton University Press 452 s. Dostupné online. ISBN 9781400857517. (anglicky) Google-Books-ID: _eb_AwAAQBAJ. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]