Sinocalliopteryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sinocalliopteryx
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 125 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu sinokaliopteryxe
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Compsognathidae
Rod: Sinocalliopteryx
Binomické jméno
Sinocalliopteryx gigas
Ji et al., 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sinocalliopteryx („Čínské krásné křídlo“) byl dravým kompsognatidním dinosaurem, který žil před asi 130 miliony let v oblasti Liao-ning (severovýchodní Čína). Sinocalliopteryx je největším dinosaurem s dochovaným pernatým pokryvem těla a s délkou 2,4 metru je také největším příslušníkem čeledi Compsognathidae (odtud také získal druhový název „gigas“). Větším „opeřeným“ dinosaurem mohl být jen Gigantoraptor erlianensis u kterého se opeření sice nedochovalo, ale s velkou pravděpodobností opeřený byl.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Tento dinosaurus byl dravcem, který pravděpodobně lovil menší obratlovce včetně malých dinosaurů (čemuž nasvědčuje noha dromeosaura, objevená v oblasti jeho žaludku). Velikost tohoto teropoda nasvědčuje tomu, že i drobní kompsognatidi směřovali evolucí ke zvětšování rozměrů.

Pera tohoto dinosaura jsou dlouhá až 10 cm a jsou důkazem toho, že opeření bylo charakteristické pro poměrně širokou základnu dravých dinosaurů. Sinocalliopteryx je 15. rodem s dochovaným pernatým pokryvem těla (viz opeření dinosauři).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

^ Ji, S., Ji, Q., Lu J., and Yuan, C. (2007). „A new giant compsognathid dinosaur with long filamentous integuments from Lower Cretaceous of Northeastern China.“ Acta Geologica Sinica, 81(1): 8-15.