Sinocalliopteryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSinocalliopteryx
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 125 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu sinokaliopteryxe
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Čeleď Compsognathidae
Rod Sinocalliopteryx
Binomické jméno
Sinocalliopteryx gigas
Ji et al., 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sinocalliopteryx („Čínské krásné křídlo“) byl dravým kompsognatidním dinosaurem, který žil před asi 130 miliony let v oblasti Liao-ning (severovýchodní Čína). Sinocalliopteryx je největším dinosaurem s dochovaným pernatým pokryvem těla a s délkou 2,4 metru a hmotností kolem 20 kilogramů[1] je také největším příslušníkem čeledi Compsognathidae (odtud také získal druhový název „gigas“).[2] Větším „opeřeným“ dinosaurem mohl být jen Gigantoraptor erlianensis u kterého se opeření sice nedochovalo, ale s velkou pravděpodobností opeřený byl.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Tento dinosaurus byl dravcem, který pravděpodobně lovil menší obratlovce včetně malých dinosaurů (čemuž nasvědčuje noha dromeosaura, objevená v oblasti jeho žaludku). Velikost tohoto teropoda nasvědčuje tomu, že i drobní kompsognatidi směřovali evolucí ke zvětšování rozměrů.

Pera tohoto dinosaura jsou dlouhá až 10 cm a jsou důkazem toho, že opeření bylo charakteristické pro poměrně širokou základnu dravých dinosaurů. Sinocalliopteryx je 15. rodem s dochovaným pernatým pokryvem těla (viz opeření dinosauři).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 121-122 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

^ Ji, S., Ji, Q., Lu J., and Yuan, C. (2007). „A new giant compsognathid dinosaur with long filamentous integuments from Lower Cretaceous of Northeastern China.“ Acta Geologica Sinica, 81(1): 8-15.