Singltrek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Singltrek pod Smrkem

Singltrek je se v hovorové mluvě nazývají specifické terénní cyklistické stezky. Název je odvozen od anglického single-track. Název tím naráží, že se jedná o trasy široké na jedno kolo a jednosměrné. Mají různou obtížnost od těch vhodné pro víkendové výletníky. Po technicky zaměřené trasy, kterými nepohrdnou ani pokročilí jezdci.

Singletrek do České republiky přinesl Tomáš Kvasnička, který se inspiroval centry pro terénní cyklistiku ve Velké Británii, například Coed-y-Brenin. Zpočátku Kvasnička myšlenku Singltreku rozvíjel skrze občanské sdružení ČeMBA. Když se ukázalo, že pro tuto činnost pojímanou jako formu sociální služby nemá u členů občanského sdružení dostatečnou podporu, rozhodl se využít svých autorských a majetkových práv a rozpracoval Singltrek jako komplexní značkový produkt.[1] Singltrek prezentuje jako načkový produkt přírodě blízkých stezek pro terénní cyklistiku. Je projektovaný podle speciální metodiky, která cyklistům poskytuje maximální zážitek a zajišťuje co nejvyšší bezpečnost a šetrný přístup k přírodě.[2] S První destinace značky Singltrek (Singltrek pod Smrkem) vzniká na Frýdlantsku od roku 2008, v současnosti má okolo 70 km stezek.[3]

Metodika a standardy[editovat | editovat zdroj]

Metodika a standardy Singltreku jsou založené na dobré praxi v plánování a projektování přírodě blízkých stezek ustanovené v USA[4]. Díky práci s Dafyddem Davisem byly rozvinuty do proprietárního standardu a metodiky, která zaručuje konzistentnost výstupu a díky tomu také kvalitu uživatelského zážitku.

Ochranná známka[editovat | editovat zdroj]

Singltrek již funguje jako dobře rozeznávaná značka díky tomu, že je pro něj registrovaná ochranná známka a známka v žádosti. Autorem loga Singltrek je renomovaný brand designer Lumír Kajnar, se kterým tým okolo Tomáše Kvasničky vypracoval inovativní vizuální identitu modelového projektu Singltrek pod Smrkem. Tým Singltrek s.r.o. nabízí klientům v oblasti lesnictví a správy území projektování, dozorování a správu stezek v kombinaci s komplexními doplňkovými službami jako licencovaný produkt na klíč.

Trasy Singltreku[editovat | editovat zdroj]

Při plánování tras Singltreku se vždy vychází z tvaru terénu. Singltrek je podle speciální metodiky navržen tak, aby stezky co nejvíce odolávaly opotřebení při intenzivním provozu cyklistů i přírodním vlivům. Kvalitní stezky není možné navrhnout od stolu, ale je třeba je pečlivě metr po metru zasadit do terénu.[5] Stezky Singltreku se dělí do čtyř stupňů obtížnosti. Nejjednodušší je zeleně značená trasa vhodná pro úplné začátečníky, pro malé děti na odrážedlech a pro handicapované. Modře značená trasa je určená mírně pokročilým, červeně značená trasa je pro pokročilé. Nejnáročnější je černě značená trasa.[6]

Singltrek je trasován tak, aby svým uživatelům poskytoval co největší pocit “flow”. Stezky Singltreku vedou ve velmi mírných sklonech po vrstevnicích, bez prudkého stoupání a klesání. Stoupání jsou vždy odměněna dlouhými zábavnými sjezdy. Stezka kličkuje mezi stromy a houpe se přes terénní vlny.Z důvodu bezpečnosti i zábavnosti je většina stezek Singltreku (vyjma široké, zeleně značené trasy) jednosměrných.

Na jízdu v protisměru je cyklista takto upozorněn

Pravidla jízdy po Singltreku[editovat | editovat zdroj]

Na stezkách Singltreku platí při jízdě několik pravidel:

  • Jezděte pouze vyznačeným směrem
  • Volte stezky takové obtížnosti, která odpovídá Vašim schopnostem
  • Předjíždění oznamte jezdci před Vámi signálem "Stopa"
  • Rychlejšímu jezdci uhněte na horní hranu stezky (ke svahu)
  • Zastavujte tak, abyste ostatním nepřekáželi
  • Buďte ohleduplní k ostatním lidem i k přírodě
  • Pokud vidíte, že se stala nehoda, snažte se pomoci
  • Respektujte značení stezek a uzávěry sekcí stezek

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Archivovaná kopie. www.singltrekpodsmrkem.cz [online]. [cit. 2014-05-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-02. 
 2. http://www.singltrekpodsmrkem.cz/o-singltreku/co-je-singltrek/
 3. http://www.singltrekpodsmrkem.cz/
 4. About IMBA U.S. | International Mountain Bicycling Association. www.imba.com [online]. [cit. 2017-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-11. 
 5. http://www.singltrek.cz/proc-jsou-potreba-stezky/
 6. http://www.singltrekpodsmrkem.cz/prakticke-info/obtiznost-stezek/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]