Simone Simonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Simone Simonová
Simone Simon.JPG
Narození 23. dubna 1910
Marseille
Úmrtí 22. února 2005 (ve věku 94 let)
Paříž
Partner(ka) Dušan Popov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: Simone Simons.

Simone Simonová, celým jménem Simone Thérèse Fernande Simon (23. dubna 1910 Béthune[pozn. 1]22. února 2005 Paříž)[1] byla francouzská herečka.

Její otec byl inženýr židovského původu, matka Italka a žena v domácnosti. Když byly Simone tři roky, její rodiče se rozvedli a ona prožila dětství s matkou na Madagaskaru.[2] Po návratu do Francie se živila jako manekýnka a módní návrhářka, v roce 1931 ji režisér Victor Tourjansky obsadil do prvního filmu Neznámý zpěvák. Vystupovala také v operetním divadle Théâtre des Bouffes-Parisiens, v roce 1935 dostala první hlavní roli ve filmu Krásné dny a téhož roku odcestovala do Hollywoodu, kde uzavřela kontrakt se společností 20th Century Fox a uspěla v muzikálu Třetí se směje. Roku 1938 se vrátila do Francie a Jean Renoir jí svěřil roli Séverine v zolovské adaptaci Člověk bestie. Po vypuknutí druhé světové války odjela opět do Ameriky, účinkovala v klasickém horroru Kočičí lidé a jeho sequelu Kletba kočičích lidí. Po návratu do vlasti se představila v režii Maxe Ophülse v adaptaci hry Arthura Schnitzlera Rej. Od poloviny padesátých let se zaměřila na práci v pařížském divadle Théâtre Saint-Georges. Poslední film Žena v modrém natočila v roce 1973.

Byla svobodná a bezdětná, proslulé však byly její milostné vztahy se skladatelem George Gershwinem a špionem Dušanem Popovem.[3]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Bývá uváděn také rok narození 1911 a místo Marseille

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopaedia Britannica Dostupné online
  2. Alt Film Guide Dostupné online
  3. Internet Movie Database Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]