Simon Kirke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Simon Kirke
Simon Kirke v roce 1976
Simon Kirke v roce 1976
Základní informace
Rodné jméno Simon Frederick St George Kirke
Narození 28. července 1949 (64 let)
Anglie Londýn, Anglie
Žánry hard rock, blues-rock
Povolání hudebník, skladatel
Aktivní roky od 1966 - dosud
Vydavatel Atlantic Records
Příbuzná
témata
Free
Bad Company
Významný nástroj
Hayman

Simon Frederick St George Kirke (28. července 1949) je anglický rockový bubeník, známý ze svého působení ve skupinách Free a Bad Company.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Lambeth Hospital v jihovýchodním Londýně. Své mládí prožil na hranici s Walesem. Po dokončené školy v 17 letech se vrátil zpět do Londýna a začal si hledat místo bubeníka na právě se rozvíjející bluesové scéně. Když potkal Paul Kossoffa, který hrál ve skupině Black Cat Bones, nabídl se jako bubeník a hrál s nimi šest měsíců. Kromě jiných, hrál nejraději na bicí značky Hayman.

Simon a Paul skupinu Black Cat Bones opustili a společně s Paulem Rodgersem a Andy Fraserem založili skupinu Free. V době své pětileté existence měli Free značný vliv na mnoho skupin po obou stranách Atlantiku. Jejich největší hit "All Right Now" napsal společně v roce 1970 s Paulem Rodgersem. Společnost ASCAP v roce 1990 tuto píseň označila jako hit číslo jedna v mezinárodním měřítku, protože jenom v samotných Spojených státech ji rádia vysílala milionkrát. Tato píseň byla důležitou součástí formování soundu britských blues-rockových skupin. V té době patřili Free a Led Zeppelin k nejžádanějším britským skupinám. Free vydali pět špičkových alb, ve kterých byly kombinovány styly blues, balada a rock. V roce 2000, kdy byla píseň "All Right Now" hrána v britských rozhlasových stanicích již více než dvoumiliónkrát, dostal Simon Kirke od British Music Industry cenu „Multi Million Award“.

Po rozpadu skupiny Free v roce 1973, Simon and Paul Rodgers se znovu setkali a založili skupinu Bad Company. Přidal se k nim Mick Ralphs (Mott the Hoople) a baskytarista Boz Burrell (King Crimson). Bad Company se stali jednou z nejžádanějších skupin s prodejem kolem 30 milionů singlů a alb.

Když Bad Company v roce 1982 skončili, Kirke krátce působil ve skupině Wildlife a do Bad Company se vrátil po jejich znovusjednocení v roce 1986.

Působil na turné ve skupině Ringo Starra All Star Band. Byl též uznávaným skladatelem, v roce 2005 vydal Seven Rays of Hope. Pracoval též s umělci jako Wilson Pickett, Bo Diddley, Ray Charles, Jerry Lee Lewis, Keith Richards, Ronnie Wood a Eric Clapton.

V roce 1980 hrál Kirke s bubeníkem Led Zeppelin John Bonhamem ve dvou písních Led Zeppelin na Mnichovském koncertě.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Free[editovat | editovat zdroj]

Kossoff Kirke Tetsu Rabbit[editovat | editovat zdroj]

Bad Company[editovat | editovat zdroj]

Solo[editovat | editovat zdroj]

  • Seven Rays of Hope (2005)
  • Filling the Void (2011)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Simon_Kirke na anglické Wikipedii.