Similicaudipteryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Similicaudipteryx
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 124-120 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Caudipteryx, příbuzný rod
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Oviraptorosauria
Čeleď: Caudipteridae
Binomické jméno
Similicaudipteryx yixianensis
He, Wang & Zhou, 2008
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Similicaudipteryx („podobný rodu Caudipteryx“) byl drobný teropodní dinosaurus, který žil v období spodní křídy (asi před 124-120 miliony let) na území dnešní severovýchodní Číny. Patřil k stále se rozrůstající skupině tzv. opeřeným dinosaurům, výjimečně zachovaným zkamenělinám neptačích dinosaurů s dochovaným pernatým pokryvem těla. Typový druh S. yixianensis byl popsán čínskými paleontology v roce 2008.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento oviraptorosaur o velikosti husy je znám ze tří dochovaných jedinců, od mláďat po dospělce. Měl charakteristicky krátké čelisti (dolní je stočena směrem k zemi), relativně krátké přední končetiny a naopak velmi dlouhé nohy. Ocasní obratle srůstají v dýkovitě tvarovaný pygostyl. Zajímavý objev nedospělých jedinců z roku 2010 naznačuje, že peří u mláďat mělo jinou strukturu než u dospělých zvířat a v průběhu ontogeneze se vyvíjelo a měnilo[1].


Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://news.nationalgeographic.com/news/2010/04/100428-new-dinosaur-feathers-change-age/
  • He, T., Wang, X.-L., and Zhou, Z.-H. (2008). "A new genus and species of caudipterid dinosaur from the Lower Cretaceous Jiufotang Formation of western Liaoning, China." Vertebrata PalAsiatica, 46(3): 178-189.
  • Xu, X., Zheng, X. and You, H. (2010). "Exceptional dinosaur fossils show ontogenetic development of early feathers." Nature, 464: 1338-1341. doi:10.1038/nature08965

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]