Silvia Pinalová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Silvia Pinalová
Rodné jméno Silvia Pinal Hidalgo
Narození 12. září 1931
(věk 85 let a 80 dní)
Guaymas, Sonora, MexikoMexiko Mexiko
Aktivní roky 1945–
Manžel/ka Rafael Banquells
Gustavo Alatriste
Enrique Guzmán
Tulio Hernandez
Děti Silvia Pasquel
Viridiana Alatriste
Luis Enrique Guzmán
Alejandra Guzmán
Významné role Viridiana ve Viridianě
Socha Silvie Pinalové od Oscara Ponzanelliho v Jardin de los Grandes Valores

Silvia Pinalová, rodným jménem Silvia Pinal Hidalgo (* 12. září 1931 Guaymas, Sonora) je mexická herečka a politička, která ztvárnila titulní roli novicky Viridiany v Buñuelově stejnojmenném filmu. Zahrála si také v jeho dalších dvou snímcích Anděl zkázy a Šimon na poušti. Představuje jednu z mála žijících osobností éry zlatého věku mexického filmu.

Herecká a politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jako členka mexické levicově orientované Institucionální revoluční strany (Partido Revolucionario Institucional, PRI) byla zvolena poslankyní Poslanecké sněmovny a poté také senátorkou do horní komory parlamentu Kongresu Unie.

Na filmovém plátně debutovala v roce 1949 ve věku osmnácti let snímky La Bamba a El pecado de Laura. Hrála také v divadle. Vystupovala ve španělské verzi muzikálu Mame. Postupně založila vlastní divadelní soubory nazvané Teatro Silvia Pinal a Teatro Diego Rivera. Objevila se v titulních rolích muzikálů Que tal Dolly!, španělské mutaci Hello, Dolly! a Gypsy, kde hrála po boku své skutečné dcery Alejandry Guzmánové.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

První ze čtyř manželství uzavřela s kubánským hercem Rafaelem Banquellsem, který je otcem její dcery, také herečky Sylvie Pasquelové (Pasquel je kombinace příjmení rodičů Pinal a Banquells). Druhým mužem byl filmový producent Gustavo Alatriste, s nímž měla druhou dceru, herečku Viridianu Alatristovou (rodným jménem Viridiana Alatriste Pinal; 1963–1982), která zemřela v devatenácti letech při autonehodě.

Třetím manželem se stal ve Venezuele narozený mexický herec a zpěvák Enrique Guzmán. Společně mají dva potomky Luise Enriqueho Guzmána a Alejandru Guzmánovou. Poslední manželství s Tuliem Hernándezem trvalo třináct let, a to v období 1982 až 1995.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Telenovely[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Silvia Pinal na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

¨