Silent Hill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silent Hill
Silent Hill logo.png
Základní informace
Žánrsurvival horor
VývojářiCreature Labs
Climax Studios
Double Helix Games
Vatra Games
WayForward Technologies
Kojima Productions
VydavateléKonami
Konami Digital Entertainment
PlatformyPlayStation
PlayStation 2
Xbox
Microsoft Windows
PlayStation Portable
PlayStation 3
Xbox 360
Wii
PlayStation Vita
PlayStation 4
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Silent Hill je série počítačových her uvedených zejména na konzolích PlayStation, Xbox a na PC. Dále existuje série komiksů Silent Hill a Sony Pictures natočil stejnojmenný celovečerní film.

Hry Silent Hill[editovat | editovat zdroj]

Konkrétně se jedná o tyto hry:

Pro handheld GBA vyšel v Japonsku interaktivní román Silent Hill: The Play Novel, který obsahuje rozšířené osudy hlavní postavy SH1 Harryho Masona a vedlejší postavy Cybil Bennetové. Nový je příběh chlapce Andyho.

Silent Hill 2 si na konzolích vysloužil rozšířené verze Silent Hill 2: The Greatest Hits na PS2 a Silent Hill 2: Restless Dreams na XBOXu. Obě tyto verze, stejně jako jediná verze pro PC, obsahují kromě původní hry ještě menší scénář Born from a wish, ve kterém je hlavní postavou Maria (vedlejší postava SH2) a který poodhaluje její nejasnou podstatu.

Pro handheld PSP vyšel titul Silent Hill Experience, což je v podstatě pouze kolekce multimediálních bonusů, mezi které patří digitalizované komiksy a vybrané tracky z herních soundtracků.

Pro PSP je dále připravován titul Silent Hill Origins. Dějově se bude vracet do minulosti a nepřipravuje jej původní vývojářský tým, známý jako Team Silent.

Děje Silent Hill[editovat | editovat zdroj]

Herní náplň počítačových her se řadí mezi survival horory (hlavní hrdina/hrdinka bojuje o přežití ve světě příšer), ale atmosférou a příběhem tuto škatulku přesahují.

V prvním díle hlavní hrdina Harry Mason hledá ve městě Silent Hill svoji nevlastní sedmiletou dcerku Cheryl a setkává se s kultem uctívajícím temného boha. Zjišťuje, že jeho dcera je jakýmsi komplementem popálené dívky Alessy. Kult je veden Alessinou matkou Dahlií.

V druhém dějově nesouvisejícím díle je hlavní hrdina James Sunderland nucen vyrovnat se se smrtí své ženy Mary. Na své cestě se setkává s Mariou, ženou, která Mary velmi připomíná. Maria Jamese částí hry následuje a James je několikrát svědkem její smrti.

Třetí díl, kde hraje hlavní roli sedmnáctiletá dívka Heather, navazuje na okultní příběh prvního dílu. V průběhu hry je odhaleno, že Heather je další nevlastní dcerou Harryho Masona z konce prvního dílu. Heather začíná svoji cestu v náhle opuštěném obchodním centru mimo Silent Hill, ale později se vrací na místa známá z druhého dílu.

Čtvrtý díl přináší příběh Henryho Townshenda, který je uvězněn ve svém bytě ve městě Ashfield. Z bytu pak pomocí portálů cestuje na různá místa v blízkosti Silent Hillu, kde je postupně svědkem série vražd. Vrahem je Walter Sullivan, sirotek ze silenthillského sirotčince, který považuje Henryho byt za svoji matku, a který se pokouší naplnit rituál jednadvaceti obětí.

Zejména první dva díly série nechávají hráče na pochybách o přesném významu dějů a postav, s kterými se setkává. Všechny díly pak obsahují několik různých značně se lišících zakončení. Některá bývají k dispozici až při opakovaném hraní (stejně jako některé zbraně) a existují i nevážná absurdní zakončení.

Komiksy Silent Hill[editovat | editovat zdroj]

Kromě toho byla uvedena řada komiksových příběhů Silent Hill:

  • Silent Hill: the Original Graphic Novel (2000)
    • bylo pouze připravováno ve Velké Británii, nikdy nevyšlo
  • Silent Hill: Dying Inside (2004)
    • vyšlo česky jako Silent Hill: V nitru hynoucí
  • Silent Hill: Among the Damned (2004)
  • Silent Hill: Paint it Black (2005)
  • Silent Hill: The Grinning Man (2005)

Filmy Silent Hill[editovat | editovat zdroj]

Silent Hill (2006)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní film, který měl světovou premiéru 21. dubna 2006, míchá témata z prvních tří dílů. Příběh vychází z prvního dílu, i když ztracenou dceru Sharon nehledá v tajemném městě její otec, ale její matka Rose. Ta se, kromě dobře známé policistky Cybil, setkává s členy kultu vedeným zde Christabellou, přičemž ve hře to byla sama matka Allesy, Dahlia. Postupně je odhalováno spojení mezi kultem, Sharon a popálenou Alessou.

Mezi nepřáteli, kteří Rose pronásledují, je k vidění postava popravčího s obrovským nožem a velkým plechovým jehlanem na hlavě – Pyramid Heada. Ten má původ v druhém díle herní série, kde pronásleduje Jamese a Marii.

Režíruje Christophe Gans (Bratrstvo vlků, Crying Freeman, Necronomicon). Na scénáři se podílel Roger Avary (Zabít Zoe, Pulp Fiction). Obsazení: Radha Mitchellová, Laurie Holdenová, Sean Bean, Deborah Kara Ungerová.

U filmu je použita původní hudba Akiry Yamaoky z herních soundtracků. Režisér se dále řídil hrou i ve vizuální podobě některých monster a prostředí. Inspirace je patrná také ve volbě záběrů (zejména záběry z vrchu).

Hudba Silent Hill[editovat | editovat zdroj]

Hudbu ke všem dílům herní série skládal Akira Yamaoka, z ní byl vybírán i filmový soundtrack. Yamaoka získal během personálních změn v autorském týmu pozici producenta. Fanoušci herní série si herních soundtracků velice považují. K dispozici jsou CD ke všem hrám. Japonská edice ke čtvrtému dílu obsahuje navíc disk s několika krátkými odvyprávěnými horory.

Silent Hill souvislosti a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální stránky tvůrců Blackday. www.sarge-studio.wz.cz [online]. [cit. 2019-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-31. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]