Silbury Hill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Silbury Hill
Světové dědictví UNESCO
SilburyHill gobeirne.jpg
Smluvní stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Anglie, hrabství Wiltshire
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, ii, iii
Odkaz 373-002 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1986 (10. zasedání)
Rejstřík památek 1008445

Silbury Hill, v Evropě největší prehistorický pahorek vzniklý lidskou rukou, leží v severní části anglického hrabství Wiltshire, zhruba 10 km od města Marlborough. Velikostí je srovnatelný s menšími egyptskými pyramidamiGíze. Spolu se Stonehenge a několika dalšími neolitickými památkami kolem vesnice Avebury byl v roce 1986 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO[1]. O jeho původním účelu se stále diskutuje.[2]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Silbury Hill leží v údolí Kennet Valley, poblíž pramene řeky Kennet, přítoku Temže; souřadnice 51°24′56″ s.š.,1°51′27″ z.d.[3], nedaleko silnice A4 mezi městy Marlborough a Caine.

A4 míjí Silbury Hill

Na jih od pahorku vedla cesta, kterou tam postavili Římané; vykopávky v roce 1867 ukázaly, že k němu mířila a vyhnula se mu jen díky ostré zatáčce, což je pokládáno za důkaz, že tam pahorek byl dříve a v krajině představoval orientační bod.[4]

Silbury Hill, pohled z výšky

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pahorek se nad okolní terén zvedá do výše 40 m. Má tvar pravidelného komolého kužele a jeho základna o průměru 167 m pokrývá plochu 2,1 hektaru.[5] Umělecká rekonstrukce ukazuje jednu z etap vývoje: předpokládanou podobu před rokem 2350 př. n. l. a po něm.

Silbury Hill před rokem 2350 př. n. l. a po něm

Stopy na vrcholu svědčí o tom, že nynější plošina na vrcholu o průměru 30 m vznikla značně později, až ve středověku, kvůli jakési stavbě pravděpodobně obranného charakteru.

Stáří[editovat | editovat zdroj]

Byl postaven kolem roku 2400 před naším letopočtem, v několika etapách, a je dokladem vynikajících schopností a dovedností tehdejších stavitelů. Na štěrkový základ použili střídavě křídu a hlínu z bezprostředního okolí, včetně materiálu z příkopu, jímž pahorek obehnali; celkem je ho zde nakupeno půl milionu tun[6].

Profesor Richard Atkinson, který pracoval na této lokalitě v letech 1968 až 1970, objevil mimo jiné pozůstatky okřídlených mravenců, podle nichž určil, že se stavbou pahorku se začalo v srpnu. Jeho datování pomocí C14 už neopovídá dnešním požadavkům, ale podle jeho názoru se Silbury Hill začal stavět někdy okolo roku 2750 př. n. l.[7]

Účel stavby[editovat | editovat zdroj]

Přes vykopávky v posledních staletích zůstává účel stavby předmětem debat. Pahorek bývá pokládán za mohylu, uměle navršený násep z kamene a/nebo hlíny, obvykle nad jedním nebo více hroby. Legenda o tom, že pod pahorkem je pohřben král Sil, jehož zlatá socha tam sedí na zlatém koni, se však nepotvrdila.

Místní legenda vznik kopce vykládá příhodou s ďáblem; nesl si pytel hlíny, kterou chtěl zasypat obyvatele blízkého města Marlborough, ale kněží z Avebury ho zastavili a hlínu zde upustil.

Artefakty[editovat | editovat zdroj]

Prehistorických artefaktů bylo na tomto místě objeveno málo; pahorek tvoří především hlína, ale v ní jsou například také pazourky, kameny z pískovce, mech, štěrk, jmelí, parohy či volské kosti. Nálezy vytvořené lidmi pocházejí z doby, kdy zde žili Římané, a ze středověku.

Rostlinstvo[editovat | editovat zdroj]

Pahorek je porostlý cennými travami, zejména se uvádí sveřep vzpřímený a ovsík vyvýšený. V hojném počtu se na něm vyskytuje nezelená, parazitická bylina záraza vyšší. I proto byla tato lokalita o rozloze více než dva hektary v roce 1965 označena za místo zvláštního vědeckého zájmu (Site of Special Scientific Interest). Její jedinečnost spočívá v tom, že svahy kopce skloněné ve stejném úhlu na všechny strany umožňují porovnávat, co, kde a jak na nich za daných podmínek roste.

Travní porost

Silbury Hill a Václav Cílek[editovat | editovat zdroj]

Václav Cílek tamější kraj (řečeno jeho slovy „kraj Stonehenge se Silbury Hill, s pravěkými mohylami a kamennými kruhy“), řadí mezi tzv. krajiny posvátné. Tím pojmem označuje specifický typ krajiny, která má určitý transcendentní význam a působí na člověka duchovně. Obvykle se vyznačuje výraznými krajinnými a vegetačními prvky; dojem z nich je umocňován kontrasty s antropogenními objekty, například s archeologickými ruinami. K posvátné krajině patří i legendy a jména jejich hrdinů.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Silbury Hill na anglické Wikipedii.

  1. whc.unesco.org Dostupné online.
  2. HUMPHREY, Caroline; VITEBSKY, Piers. Posvátné stavby. Praha: Knižní klub, Práh, 1998. ISBN 80-85809-85-0. S. 84–87. 
  3. whc.unesco.org (anglicky)
  4. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Silbury_Hill#cite_ref-26 (anglicky).
  5. [R.J.C.] The Date of Silbury Hill. [[1]] [online]. 2015-01-02 [cit. 2018-12-13]. [doi:10.1017/S0003598X00107586 Dostupné online]. ISSN 1745-1744. (anglicky)
  6. https://www.english-heritage.org.uk/visit/places/silbury-hill/history/
  7. BURL, Aubrey. Prehistoric Avebury, 1979. S. 129 (anglicky)
  8. CÍLEK, Václav. Posvátná krajina. Eseje o místech, silách a dracích. Praha : Malvern, 2014, s. 15-19, 178 s. ISBN 978-80-87580-72-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]