Sigismondo Pandolfo Malatesta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sigismondo Pandolfo Malatesta
Piero, ritratto di sigismondo malatesta.jpg
Narození 19. června 1417
Rimini nebo Brescia
Úmrtí 7. října 1468 (ve věku 51 let)
Rimini
Místo pohřbení Malatestův chrám
Manžel(ka) Ginevra d'Este (1434–1440)
Polyxène Sforza (1442–1449)
Isotta degli Atti (od 1456)
Děti Roberto Malatesta
Giovanna Malatesta
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ21208711
Antonia Malatesta
Rodiče Pandolfo III Malatesta a Antonia da Barignano
Příbuzní Galeotto Roberto Malatesta a Malatesta Novello (sourozenci)
Pandolfo IV Malatesta (vnuk)
Funkce seznam italských králů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sigismondo Pandolfo Malatesta (19. června 1417 Brescia9. října 1468 Rimini) byl italský renesanční velmož a kondotiér, přezdívaný „Vlk z Rimini“.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nemanželský syn Pandolfa III. Malatesty († 1427) a Antonie da Barignani. Ve 13 letech vstoupil do armády. Oženil se třikrát, naposledy s Isottou degli Asti, s níž měl jednoho syna, kromě toho zanechal 13 nemanželských dětí. Proslavil se dobyvačnými válkami v regionech Toskánska, Emilia-Romagna a v Benátsku, pod benátskou vlajkou bojoval proti otomanským Turkům. Císařem Zikmundem Lucemburským byl povýšen do šlechtického stavu, v letech 1432–1468 vládl městskému státu Rimini a Fano. Jeho bratr Domenico v téže době ovládal město Cesena.Ve válkách vyhrával díky své strategii, bezohlednosti, momentálním proměnám nepřátel ve spojence a byl podezírán i z travičství. Téměř stálou válku vedl se sousedem Federicem de Montefeltro, který ovládal Urbino a Pesaro. Za papeže Martina V. byl najat za velitele vojskae papežského státu. Následující papež Pius II. jej exkomunikoval a Malatesta v posledních bojích svého života ztratil většinu dobytých území. Jeho život na válečném tažení předčasně neukončil boj, ale nákaza.

Mecenáš umění[editovat | editovat zdroj]

Proslul především jako patron umění. Přivedl do Rimini, hlavního města svého státu, mnoho osobností kultury, především výtvarníků a spisovatelů toskánské renesance, na které vždy dokázal získat potřebné finanční prostředky. Financoval především stavbu hradu a katedrály se svou kapli Tempio Malatestiano v Rimini. Pracovali pro něj například architekt Leon Battista Alberti, malíř Piero della Francesca, sochaři a medailéři Niccolo Pisano, di Duccio a Matteo Pasti.

Sigismondo klečící přes císařem Zikmundem, freska 1451

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]