Sicherheitsdienst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sicherheitsdienst
ZakladatelHeinrich Himmler
Vznik5. října 1931
Zánik8. května 1945 a 10. října 1945
SídloBerlín, Německo
Souřadnice
LídrReinhard Heydrich
Mateřská organizaceSchutzstaffel a Reichssicherheitshauptamt
Zaměstnanců6 482 (1944)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Uniforma Sicherheitsdienst s výložkami SS-Unterscharführera. V druhé knoflíkové dírce můžeme vidět stuhu od válečného záslužného kříže II. třídy

Sicherheitsdienst (SD, Bezpečnostní služba) byla zpravodajská služba SS a NSDAP. Tato organizace byla první zpravodajská služba nacistické strany, která byla založena. Často byla považováno za sesterskou organizaci gestapa, které bylo těžce infiltrováno SS po roce 1934. Mezi léty 19331939 bylo SD spravováno jako nezávislý úřad SS, poté začalo spadat pod RSHA a stalo se jedním z jeho 7 úřadů.

Historie

V roce 1931 byla z iniciativy Reichsführera-SS Heinricha Himmlera zřízena v SS zpravodajská služba.

Heinrich Himmler plánoval tuto organizaci využívat zpočátku i jako tajnou policii, tohoto plánu se vzdal a přenechal ho na jeho jinou uniformovanou složku strany NSDAP, kterou založil společné s Hermannem Göringem

Založení

Původní Himmlerova myšlenka byla vytvořit v elitní jednotce SS novou „superelitu“ v řadách SS. Mělo jít o výzvědnou službu, která by dohlížela jak na SA, tak na odpůrce NSDAP.

Himmler nechtěl Reinharda Heydricha zpočátku ani přijmout do SS, jelikož Reinhard Heydrich předtím na naléhání své ženy Liny Mathildy von Osten vstoupil do SA, úderné jednotky, kterou Himmler považoval za podřadnou uniformovanou jednotku NSDAP a za Röhmovu „hnědokošiláckou chátru“. Nakonec v polovině června 1931 na naléhání Heydricha von Obersteina (vysoce postavený člen SS a známý R. Heydricha) Himmler Heydricha pozval na setkání na své slepičí farmě v Waldruderingu. Heydrich na něj velice zapůsobil a Himmler se ho zeptal na to, co si myslí o funkci ještě nevytvořeného SD - Heydrich mu popsal přesně Himmlerovu představu o vnitřní rozvědné síti a ten okamžitě přijal Heydricha na post šéfa Sicherheitdienstu, který nechal vzápětí založit.

Šéfové SD

Pod označením Sicherheitsdienst der SS (SD) byla od července 1931 pod vedením Reinharda Heydricha, 19421945 Waltra Schellenberga. Od roku 1939 plnila funkci politické rozvědky a kontrarozvědky jako součást Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA).