Shenzhousaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxShenzhousaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 125 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
ilustrace
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ornithomimosauria
Čeleď Ornithomimidae
Rod Shenzhousaurus
Binomické jméno
Shenzhousaurus orientalis
Ji et al., 2003
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shenzhousaurus („ještěr z Shenzhou“) byl rod menšího teropodního dinosaura z infrařádu Ornithomimosauria. Žil v období spodní křídy, asi před 125 miliony let, na území dnešní Číny (provincie Liao-ning).

Objev[editovat | editovat zdroj]

Zkameněliny tohoto dvounohého běhavého dinosaura byly objeveny v souvrství Yixian, typový druh S. orientalis byl popsán roku 2003 čínským paleontologem Jim a jeho kolegy. Holotyp s označením NGMC 97-4-002 byl objeven na pískovcové desce v tzv. posmrtné pozici, s krkem staženým a prohnutým dozadu (vlivem vysychání krčních vazů krátce po smrti zvířete). V současnosti je tento rod monotypický a je vývojově vyspělejší než Pelecanimimus polyodon, ale primitivnější než Harpymimus okladnikovi.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lebka holotypu měřila na délku 185 mm, z čehož se dá odvodit celková délka těla zhruba na 2 metry.[1] Podle jiných odhadů byl tento dinosaurus dlouhý jen 1,6 metru a vážil kolem 10 kilogramů.[2] Kameny, objevené v břišní dutině tohoto dinosaura, jsou některými paleontology interpretovány jako gastrolity.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 111 (anglicky)

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Ji, Q., Norrell, M., Makovicky, P. J., Gao, K., Ji, S., et Yuan, C. 2003. An Early Ostrich Dinosaur and Implications for Ornithomimosaur Phylogeny. American Museum Novitates: No. 3420, pp. 1–19.
  • Makovicky, P. J., Kobayashi, Y., et Currie, P. J. 2004. Chapter Six: Ornithomimosauria. in The Dinosauria (2nd edition), Weishampel, D. B., Dodson, P., and Osmólska, H., editors. University of California Press.