Shanghai World Financial Center

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mrakodrap v červenci 2008

Shanghai World Financial Center (také zkracováno SWFC), je mrakodrap v Šanghaji, se svou výškou 492 metrů nejvyšší v Čínské lidové republice, pátý nejvyšší na světě. Zároveň má třetí nejvýše položenou střechu na světě (po Burdž Chalífě a Abrádž Al-Bajtu).

Tento mrakodrap má různé využití, hlavně kanceláře, ale i hotel, nákupní střediska, restaurace, konferenční místnosti či několik vyhlídkových plošin. Poslední podlaží umístěné nad obdélníkovým otvorem na samém vrcholu stavby (otvor naprojektován z důvodu zmírnění tlaku větru), slouží jako jedna z nich. Původně kruhový otvor byl kvůli stížnostem, že se podobá slunci na japonské vlajce, změněn na současný tvar.

Stavba budovy začala v roce 1997. Po Asijské finanční krizi koncem 90. let se stavba zastavila. Znovu byla obnovena v roce 2003 a budova byla zastřešena v září 2007. Dokončena byla v červenci 2008 a uvedena do provozu 28. srpna 2008. O dva dny později byla otevřena i nejvyšší vyhlídková plošina, která se nachází 474m nad zemí. Jejím přejitím vám bude celá Shanghai ležet u nohou, protože je vyrobena z 12mm silného tvrzeného skla.