Shabab Oman II

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shabab Oman II
Základní údaje Vlajka
Typ: cvičná loď
Zahájení stavby: 2013
Spuštěna na vodu: 2013
Uvedena do služby: 2014
Osud: aktivní (2014)
Předchůdce: Shabab Oman
Takticko-technická data
Výtlak:
Délka: 87 m
Šířka: 11 m
Ponor:
Pohon:
Posádka: 58

RNOV Shabab Oman II (Mládí Ománu) je trojstěžňový klipr královského námořnictva Ománu, sloužící jako školní loď.[1] Nový klipr nahradil starší školní loď stejného jména, postavenou v roce 1971. Posádku lodi tvoří 58 osob a 34 rekrutů (kadetů).

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Stavba lodi byla objednána u nizozemské loděnice Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS). Trup byl postaven pobočkou loděnice Damen v rumunském Galați, poté byla loď odvlečena do loděnic Damen ve Vlissingenu a tam dokončena. Plavební zkoušky byly úspěšně dokončeny v červenci 2014.[1]

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Trojstěžňová loď s plným ráhnovým oplachtěním, tzv. plnoplachetník. Trup je ocelový, stěžňoví a ráhnoví ocelové a hliníkové. Pevné lanoví a část pohyblivého je z ocelových lan. Základní oplachtění tvoří16 ráhnových plachet, 9 stěhových plachet a vratiplachta; za slabého větru může loď navíc napnout přídavné závětrové plachty na výsuvnývh ráhnech. Plachty mají plochu 2700m². Pomocný pohonný systém pohání dva lodní šrouby.[1] Loď má tři diesel-elektrické generátory, moderní navigační a komunikační zařízení a je plně klimatizovaná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Damen delivers new flagship steel-hulled clipper to Oman Navy [online]. Naval-technology.com, rev. 2014-09-26 [cit. 2014-11-23]. Dostupné online. (anglicky)