Seznam trpaslíků Středozemě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Toto je seznam trpaslíků objevujících se ve fiktivním světě J. R. R. Tolkiena.

A[editovat | editovat zdroj]

Azaghâl[editovat | editovat zdroj]

Azaghâl byl trpasličím králem Belegostu v prvním slunečním věku. Proslavil se v bitvě nespočetných slz, do které vedl trpaslíky z Ered Luin. V souboji s drakem Glaurungem byl smrtelně raněn, avšak z posledních sil se mu podařilo vrazit obrovitému hadovi svůj nůž do břicha. Glaurung poté prchnul z bojiště. Azaghâlovo tělo vynesli jeho bojovníci za zpěvu žalmů z bitevní vřavy a žádný Morgothův sluha se je při tom neodvážil napadnout.

B[editovat | editovat zdroj]

Balin[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Balin.

Balin (2763 - 2994 T.v.) se zúčastnil výpravy Thorina Pavézy k Osamělé hoře, přičemž se stal dobrým přítelem hobita Bilbo Pytlíka. Byl Dvalinovým bratrem. V roce 2989 vedl trpasličí výpravu do zpustlé Morie, kde jej však v roce 2994 ze zálohy zastřelili skřeti. V prvním díle pána prstenů se k jeho hrobu dostalo Společenstvo, při průchodem Morií. Na jeho na jeho hrobě je napsáno:

Balin syn Funginův, vládce Morie.

Bifur[editovat | editovat zdroj]

Bifur (? - 3018 T.v.) byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Bifur byl bratrancem Bofura a Bombura. Nosil žlutou kapuci a hrál na klarinet. V souboji se zlobry se srdnatě bránil a zlobři jej za trest pověsili nejblíže ohně. Byl téměř zabit Šmakem spolu s Bomburem, když se drak nenápadně vyplazil z Osamělé hory a napadnul výpravu na jejím úbočí. Po znovuzaložení Království pod Horou obýval Bifur Erebor až do své smrti v roce 3018.

Bofur[editovat | editovat zdroj]

Bofur (? - 3018 T.v.) byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Bofur byl bratrancem Bifura a bratrem Bombura. Stejně jako Bifur nosil žlutou kapuci a uměl hrát na klarinet. V království pod Horou žil až do své smrti v roce 3018.

Bombur[editovat | editovat zdroj]

Bombur (? - 3018 T.v.) byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Bombur byl bratrancem Bifura a bratrem Bofura. Tlustý Bombur byl vždy ve všem poslední a často přitahoval problémy. Když výprava v Temném hvozdu překonávala Začarovanou řeku, byl to právě on, kdo spadnul do zakleté říční vody, načež upadnul do tvrdého spánku a odsoudil tak své druhy, aby jej kus cesty nesli. Uměl hrát na buben. Na sklonku života Bombur natolik přibral, že se nedokázal sám pohybovat a muselo jej proto přenášet šest trpaslíků.

Borin[editovat | editovat zdroj]

Borin (2450 - 2711 T.v.) pocházel z Durinova lidu. Byl druhorozeným synem krále Náina II. a mladším bratrem krále Dáina I.. Jeho prapravnukem byl Gimli Přítel elfů. Borin žil až do roku 2590 v Ered Mithrin, načež následoval svého synovce Thróra zpátky do Ereboru.

D[editovat | editovat zdroj]

Dáin I.[editovat | editovat zdroj]

Dáin I. (2440 - 2589 T.v.), syn Náina II., byl posledním králem sjednoceného Durinova lidu. Vládnul v Šedých horách do roku 2589. Tehdy se ze severu připlazili ledoví draci a jeden z nich krále Dáina usmrtil. Dlouhovousáči se poté rozdělili a opustili svá sídliště v Ered Mithrin.

Dáin II. Železná noha[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Dáin.

Dáin II. zvaný Železná noha (2767 - 3019 T.v.) byl králem Durinova lidu na přelomu třetího věku. V mládí bydlel se svou rodinou v Železných horách. Jako mladíček se zúčastnil války mezi trpaslíky a skřety. Proslavil se především v bitvě v Azanulbizaru, kde se mu podařilo usmrtit vůdce skřetů Azoga. V roce 2941 přispěchal se svými bojovníky na pomoc Thorinu Pavézovi a zasloužil se tak o vítězství spojenců v bitvě pěti armád. Po Thorinově smrti byl prohlášen králem Dlouhovousáčů, kterým zůstal i v průběhu Války o Prsten. Padnul v roce 3019 v bitvě v Dolu a na jeho místo nastoupil jeho syn Thorin III. Kamenná přilba.

Dís[editovat | editovat zdroj]

Dís (2760 - ?) je jediná známá trpaslice z Tolkienova světa. Byla mladší sestrou Thorina Pavézy a matkou Fíliho a Kíliho.

Dori[editovat | editovat zdroj]

Dori (? - 3018 T.v.) byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Byl bratrem Noriho a Oriho. Dori byl považován za nejsilnějšího člena Thorinovi výpravy. Když družina prchala v tunelech Mlžných hor před skřety, byl to právě on, kdo dostal za úkol nést pomalého Bilba na zádech. Při útoku vrrků Dori slezl ze svého úkrytu a pomohl Bilbovi vylézt za ostatními do koruny stromu. Poté, když výpravu odnášeli orli se hobit držel za Doriho nohu. Po založení království pod Horou obýval Erebor až do své smrti v roce 3018.

Durin Nesmrtelný[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Durin.

Durin I., který byl pro svůj enormně dlouhý věk přezdíván jako Nesmrtelný, byl prý vůbec prvním trpaslíkem, který v prvním slunečním věku procitnul. Pod vrcholky Mlžných hor začal hloubit síně nejproslulejšího trpasličího města Khazad-dûm. Po své smrti byl nadále ctěn a Dlouhovousáči se podle něj označovali jako Durinův lid.

Durin II.[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Durin.

Durin II. byl králem v Khazad-dûm.

Durin III.[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Durin.

Durin III. byl králem v Khazad-dûm okolo roku 1600 D.v.. Obdržel první ze Sedmi prstenů moci.

Durin IV.[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Durin.

Durin IV. byl králem v Khazad-dûm.

Durin V.[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Durin.

Durin V. byl králem v Khazad-dûm.

Durin VI.[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Durin.

Durin VI. (1731 - 1980 T.v.) byl králem v Khazad-dûm v době, kdy trpaslíci probudili v hlubinách pod horami balroga. Netvor usmrtil krále Durina a jeho syna Náina a byl později znám jako Durinova zhouba.

Durin VII.[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Durin.

Durin VII. známý jako Durin Poslední vládnul na počátku čtvrtého věku. Durin VII. odvedl Dlouhovousáče zpátky do opuštěných dolů Morie a znovuzaložil království Khazad-dûm.

Dvalin[editovat | editovat zdroj]

Dvalin (2772 T.v. - 91 Č.v.) byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Byl bratrem Balina. Byl prvním trpaslíkem, který vkročil do Bilbova domu. Nosil tmavě zelenou kapuci a zlatý pásek a uměl hrát na violu. Po Thorinově smrti Dvalin spravoval jeho síně v Modrých horách. Zemřel velmi starý v roce 91 čtvrtého věku, přičemž se dožil úctyhodných 340 let.

F[editovat | editovat zdroj]

Farin[editovat | editovat zdroj]

Farin (2560 - 2803 T.v.), syn Borinův, byl otcem Fundina a Gróina.

Fili[editovat | editovat zdroj]

Fili (2859 - 2941 T.v.) byl jedním z třinácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Byl starším bratrem Kiliho a jejich matkou byla Dís Thorinova sestra. Měl dlouhý nos, žluté vousy. Spolu s Kilim padl při obraně svého strýce v bitvě pěti armád.

Flói[editovat | editovat zdroj]

Flói (? - 2989 T.v.) byl jedním z trpaslíků, kteří následovali Balina na jeho výpravě za znovuobnovením trpasličího království ve zpustlé Morii. Flóimu se v boji se skřety podařilo usmrtit skřetího kapitána, ale zemřel v boji před branou zasažen lučištníkem. Byl pochován poblíž jezera Kheled-zâram. Jeho smrt byla zaznamenána v knize, kterou později objevilo Společenstvo prstenu v komnatě Mazarbul.

Frár[editovat | editovat zdroj]

Frár (? - 2994 T.v.) byl jedním z trpaslíků, kteří následovali Balina na jeho výpravě za znovuobnovením trpasličího království ve zpustlé Morii. Frár padl v roce 2994 při obraně můstku Khazad-dûm. Jeho smrt byla zaznamenána v knize, kterou později objevilo Společenstvo prstenu v komnatě Mazarbul.

Frerin[editovat | editovat zdroj]

Frerin (2751 - 2799 T.v.) byl druhým synem krále Thráina II. a mladším bratrem Thorina Pavézy. Frerin zemřel na počátku bitvy v Azanulbizaru, kdy skřeti zatlačili trpaslíky do lesa rostoucího na okraji jezera Kheled-zâram.

Frór[editovat | editovat zdroj]

Frór (2552 - 2589 T.v.) byl druhým synem krále Dáina I. a bratrem Thróra a Gróra. Frór zemřel spolu se svým otcem po útoku ledového draka na jejich sídlo v Ered Mithrin v roce 2589.

Fundin[editovat | editovat zdroj]

Fundin (2662 - 2799 T.v.) byl synem Farina, bratrem Gróina a otcem Balina s Dvalinem. Fundin zemřel na počátku bitvy v Azanulbizaru, kdy skřeti zatlačili trpaslíky do lesa rostoucího na okraji jezera Kheled-zâram.

G[editovat | editovat zdroj]

Gamil Zirak[editovat | editovat zdroj]

Gamil Zirak byl trpasličí kovář žijící v prvním věku v Nogrodu. Mnohá jeho díla byla uložena mezi poklady Doriathkého krále Thingola. Gamilovým nejslavnějším žákem se stal Telchar.

Gimli[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Gimli.

Gimli (2879 T.v. - ?), syn Glóinův, je nejznámějším trpaslíkem Tolkienova světa. Na Elrondově radě byl vybrán jako zástupce trpaslíků do Společenstva prstenu, které mělo za cíl zničení Prstenu. Gimli se stal přítelem elfa Legolase a služebníkem paní Galadriel, která jej okouzlila svou krásou. Proto byl Gimli znám jako Přítel elfů. Po smrti krále Elessara se spolu s Legolasem vydal na cestu přes moře.

Glóin, syn Thorinův[editovat | editovat zdroj]

Glóin, syn Thorinův (2136 - 2385 T.v.), byl po svém otci králem Durinova lidu. Vládnul v Ered Mithrin.

Glóin, syn Gróinův[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Glóin.

Glóin, syn Gróinův (2783 T.v. - 15 Č.v.), byl mladším bratrem Óina a otcem Gimliho. Glóin byl jedním z třinácti druhů Thorina Pavézy a Bilba Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Spolu se svým bratrem byl proslulý v rozdělávání ohně za jakýchkoliv podmínek. Po zabití Šmaka žil v Ereboru a v roce 3018 byl králem Dáinem poslán do Roklinky, aby požádal Elronda o radu. Zúčastnil se tak Elrondovy rady a jeho syn Gimli byl vybrán do Společenstva prstenu.

Gróin[editovat | editovat zdroj]

Gróin (2671 - 2923 T.v.), syn Farinův, byl otcem Óina a Glóina.

Grór[editovat | editovat zdroj]

Grór (2563 - 2805 T.v.) byl třetí syn krále Dáina I.. Jeho staršími bratry byli Thrór a Frór. Grór odvedl většinu Durinova lidu po smrti svého otce do Železných hor.

I[editovat | editovat zdroj]

Ibûn[editovat | editovat zdroj]

Ibûn pocházel z čeledi Drobných trpaslíků a žil v prvním věku. Byl synem Mîma a bratrem Khîma. Spolu s otcem a bratrem bydlel na skalnaté hoře Amon Rûdh. Po smrti svého bratra se o svůj domov dělil s Túrinem a jeho družinou. Když však jeho otec Mîm prozradil skřetům Túrinův úkryt, zabili Morgothovi sluhové při drancování Amon Rûdhu také Ibûna.

K[editovat | editovat zdroj]

Khîm[editovat | editovat zdroj]

Khîm pocházel z čeledi Drobných trpaslíků a žil v prvním věku. Byl synem Mîma a bratrem Ibûna. Khîm byl zastřelen jedním z Túrinových mužů Andrógem.

Kili[editovat | editovat zdroj]

Kili (2864 - 2941 T.v.) byl jedním z třinácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Byl ze všech společníků nejmladší. Jeho matkou byla Dís, Thorinova sestra. Měl tmavě hnědé vousy a vlasy. Spolu s Filim padl při obraně svého strýce Thorina v bitvě pěti armád.

Ve filmu se zamiloval do elfky Tauriel a v této verzi ho láska k ní stála život.

L[editovat | editovat zdroj]

Lóni[editovat | editovat zdroj]

Lóni (? - 2994 T.v.) byl jedním z trpaslíků, kteří následovali Balina na jeho výpravě za znovuobnovením trpasličího království ve zpustlé Morii. Padl v boji se skřety v roce 2994. Jeho smrt byla zaznamenána v knize, kterou později objevilo Společenstvo prstenu v komnatě Mazarbul.

M[editovat | editovat zdroj]

Mîm[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Mîm.

Mîm byl poslední Drobný trpaslík, který žil v prvním věku. Měl dva syny Khîma a Ibûna, s kterými bydlel v Amon Rûdhu. Poté, co vyzradil Túrina, skřeti spolu s Turambarovými společníky zabili také Mîmova syna Ibûna. Mîm poté odešel do zpustlého Nargothrondu, kde jej usmrtil Túrinův otec Húrin.

N[editovat | editovat zdroj]

Náin I.[editovat | editovat zdroj]

Náin I. (1832 - 1981 T.v.) byl synem krále Durina VI. a jeho následovníkem na trůně Trpasluje. Trpaslíci v roce 1980 probudili v hlubinách pod Mlžnými horami spícího balroga, který nejprve zabil krále Durina a o rok později také Náina.

Náin II.[editovat | editovat zdroj]

Náin II. (2338 - 2585 T.v.) byl synem krále Óina a vládnul po svém otci Durinovu lidu v Šedých horách. Měl dva syny Dáina a Borina.

Náin, syn Grórův[editovat | editovat zdroj]

Náin (2665 - 2799 T.v.), syn Grórův vládl po svém otci Durinovu lidu usazenému v Železných horách. Poté, co morijští skřeti usmrtili krále Durinova lidu Thróra, vedl Náin vojsko ze Železných hor na pomoc svému bratranci Thráinovi. Náin v čele svých bojovníků obrátil vývoj bitvy v Azanulbizaru v prospěch trpaslíků, avšak zemřel při souboji se skřetem Azogem.

Náli[editovat | editovat zdroj]

Náli (? - 2994 T.v.) byl jedním z trpaslíků, kteří následovali Balina na jeho výpravě za znovuobnovením trpasličího království ve zpustlé Morii. Padl v boji se skřety v roce 2994. Jeho smrt byla zaznamenána v knize, kterou později objevilo Společenstvo prstenu v komnatě Mazarbul.

Nár[editovat | editovat zdroj]

Nár byl blízkým druhem krále Thróra. Když starý a zoufalý Thrór opustil své útočiště na Vrchovině, doprovázel jej na jeho poslední cestě právě Nár. Společně prošli průsmykem Rudorohu a sešli do údolí Azanulbizar. Přišli k otevření bráně Morie a Thrór nedbajíc Nárova varování vešel dovnitř. Nár čekal u otevřené brány dokud jednoho dne nevyhodili skřeti královo tělo ven. Skřeti smrt krále Thróra označili jako hrozbu a varování všem trpaslíkům, kteří by se znovu pokusili vkročit do dolů Morie a Nára využili jako posla. Nár s pláčem uprchl zpátky na Vrchovinu a co viděl vypověděl Thrórovu synu Thráinovi, který zdědil otcův titul. Rozzuřený Thráin poté začal válku mezi trpaslíky a skřety.

Narvi[editovat | editovat zdroj]

Narvi byl trpaslíkem, který v druhém věku zbudoval západní bránu Trpasluje. Jeho jméno bylo na bránu napsáno elfem Celebrimborem z království Eregion.

Nori[editovat | editovat zdroj]

Nori byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilbo Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Byl bratrem Doriho a Oriho.

O[editovat | editovat zdroj]

Óin, syn Glóinův[editovat | editovat zdroj]

Óin (2238 - 2488 T.v.), syn Glóinův, byl po svém otci králem Durinova lidu. Vládnul v Ered Mithrin.

Óin, syn Gróinův[editovat | editovat zdroj]

Óin (2774 - 2994 T.v.), syn Gróinův, byl starším bratrem Glóina a tím pádem Gimliho strýcem. Óin byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilba Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Spolu se svým bratrem byl proslulý v rozdělávání ohně za jakýchkoliv podmínek. Následoval Balina na jeho výpravě za znovuobnovením trpasličího království ve zpustlé Morii. Byl zabit v roce 2994 u západní brány Hlídačem ve vodě.

Ori[editovat | editovat zdroj]

Ori byl jedním z dvanácti druhů Thorina Pavézy a Bilba Pytlíka na jejich cestě k Osamělé hoře. Byl bratrem Doriho a Noriho. Následoval Balina na jeho výpravě za znovuobnovením trpasličího království ve zpustlé Morii. Padl jako jeden z posledních trpaslíků, kteří kladli svůj zoufalý odpor v komnatě Mazarbul. Byl to právě Ori, kdo udělal poslední záznam v knize, kterou později objevilo Společenstvo prstenu.

T[editovat | editovat zdroj]

Telchar[editovat | editovat zdroj]

Telchar byl nejvýznamnějším trpasličím kovářem Středozemě. Žil v prvním věku a pocházel z Nogrodu. Mezi jeho nejznámější díla patří meč Narsil, Dračí přilba z Dor-lóminu a nůž Angrist.

Thorin I.[editovat | editovat zdroj]

Thorin I. (2035 - 2289 T.v.) byl po svém otci Thráinovi I. králem Durinova lidu. Thorin odvedl velkou část Dlouhovousáčů z Ereboru do Ered Mithrin, které lákaly trpaslíky velkým bohatstvím cenných rud.

Thorin II. Pavéza[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Thorin Pavéza.

Thorin II. Pavéza (2746 - 2941 T.v.) zdědil po svém otci Thráinovi II. titul krále Durinova lidu. Jako mladík se zúčastnil války trpaslíků se skřety a proslavil se udatností v bitvě v Azanulbizaru.V této bitvě podle knihy zabil ,,Bílého skřeta" Azoga Znesvětitele. Po otcově smrti vedl hobita Bilba Pytlíka a dvanáct svých druhů k Osamělé hoře. Po zabití Šmaka došlo v roce 2941 k bitvě pěti armád, v níž Thorin utržil smrtelná zranění a zanedlouho po bitvě zemřel.

Thorin III. Kamenná přilba[editovat | editovat zdroj]

Thorin III. Kamenná přilba byl po svém otci Dáinovi králem Durinova lidu. Po pádu Saurona spolu s králem Dolu Bardem II. rozehnali vojsko Východňanů obléhající Erebor. Poté vládnul trpaslíkům v Osamělé hoře i v Železných horách. Za jeho panování byla trpaslíky opravena brána Minas Tirith a byla založena kolonie v Aglarondu.

Thráin I.[editovat | editovat zdroj]

Thráin I. (1934 - 2190 T.v.) byl králem Durinova lidu poté, co byl jeho otec Náin I. zabit balrogem. Thráin poté založil Království pod Horou v Ereboru. V nitru hory našel klenot Arcikam, který nazval Srdce hory.

Thráin II.[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Thráin II..

Thráin II. (2644 - 2850 T.v.) byl králem Dlouhovousáčů po smrti svého otce Thróra. Thráin vedl trpaslíky do vítězné války proti skřetům. Po bitvě v Azanulbizaru, kde zemřel jeho syn Frérin, odešel s prvorozeným Thorinem a dcerou Dís do Ered Luin. V roce 2841 vyrazil pouze s několika druhy na cestu k Osamělé hoře. Na okraji Temného hvozdu však byl unesen Sauronovými sluhy, načež mu byl odebrán poslední z trpasličích prstenů a po mučení zemřel v kobkách Dol Gulduru. Před svou smrtí stačil předat mapu a klíč od Osamělé hory čaroději Gandalfovi.

Thrór[editovat | editovat zdroj]

Thrór (2542 - 2790 T.v.) byl prvorozeným synem krále Dáina I. a po smrti svého otce se stal králem Durinova lidu. Jeho mladšími bratry byli Frór a Grór. Thrór odvedl část otcova lidu z Ered Mithrin zpátky do Ereboru, odkud jej však v roce 2770 vyhnal drak Šmak. Thrór s rodinou a malou družinou uprchl na Vrchnovinu. V roce 2790 se pouze se svým druhem Nárem odebral k východní bráně Morie. Byl usmrcen skřety a jeho smrt rozpoutala šestiletou válku mezi oběma rasami.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]