Seznam postav v knize a seriálu Ferda Mravenec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Tento článek je seznam postav v knížce a seriálu Ferda Mravenec, uvedeny jsou všechny postavy jak ze seriálu tak z knížek o něm.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Pravidelně se objevují alespoň v knize nebo seriálu.

Postava Popis
Ferda mravenec Hlavní postava. Nežije trvale v mraveništi, ale má svůj domek a často někam cestuje. Je smělý a šikovný a každému, kdo ho požádá, rád s něčím pomůže a poslouží a je často u někoho ve službě. Je veselý, ale když ho někdo naštve, tak mu za to klidně provede nějakou zlomyslnost.
Brouk Pytlík Jeden z několika kamarádů Ferdy Mravence, je nešikovný a všechno pokazí. Narodil se a vyrůstal v kině a rád se pořád vychloubá a snaží se předvádět, co viděl ve filmech. O hloupostech, které provádí, je i celá knížka Brouk Pytlík.
* Pupkáč Velmi macatý zelený brouk klidné povahy. Rád se neustále něčím láduje.
Beruška Beruška se Ferdovi líbí, ale ona se Ferdu snaží hlavně využívat. Její povaha je konfliktní a k ostatním má velmi nepříjemné a urážlivé chování.
* Čmuchálek Malý brouk, něco jako Ferdův pes.
* Arambula Starší pavouk křižák klidné a moudré povahy.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Objevují se jen krátkodobě při určitých příbězích.

Postava Popis
Trumbelínek Mravenec z mraveniště, je velmi hloupý a často i otravuje. Jednou zmlátil Ferdu, když Ferda hrál ježibabu a Ferda mu pak za to na oplátku potají nařezal.
Luční koník Ferda si jej zkrotil a ochočil. Od té doby ho má u sebe u domku ve dvoře. Je Ferdovi věrný. Půjčil jej i Berušce.
Ploštice Velká ploštice, která přepadla a zničila Ferdovu loď, když pluli po řece.
Chroust Chroust, známý Ferdy, jednou ho zachránil před mravkolvem Ťutínkem. Za to Ferda pro chroustovy larvy udělal domky.
Ťutínek Zuřivý mravkolev, jeho táta si Ferdu chytil a odvedl a chtěl ho donutit, aby mu nadháněl ostatní mravence. To ale Ferda nedělal, a tak ho nakonec chtěl sežrat.
Střevlík Masorád Maniak na lov, s Ferdou chodil lovit a při tom Ferda střevlíka nechtěně málem zastřelil, nakonec od něj raději utekl hlavně kvůli jeho nové družce.
Čmelák Veselý a pořád se o něco sázel. Když jednou viděli hasiči jeho červený zadeček, tak si mysleli že hoří a čmeláka postříkali.
Hlemýžď Jednou když pršelo, nechtěl pustit Ferdu do své ulity, a za to se mu Ferda pomstil. Proto ho s ostatními zápornými postavami neustále pronásleduje.
Cvrček Je přátelský, Ferda mu pomáhal opravit rádio, když se mu rozbilo.
Škvoři Na louce dělají strážníky, Ferdu jednou chytali, když na něj žalovala Beruška.
Nožička Mravenec, nejlepší běžec v mraveništi. Jednou se stalo, že když se chytali mšice, tak ho jedna zalehla a zlomila mu nohu.
Stonožka Ferda si ji chytil, navázal na ní košťata a smetáky. Za provaz ji protáhnul celým mraveništěm a tím mraveniště vyčistil, pak ji pustil.
Rezaví mravenci Odjakživa nepřátelé černých mravenců, ke kterým patří i Ferda. Rádi kradou. Ferda pomáhá v boji s nimi.
Potápník Straširybka Potápník, u kterého Ferda také sloužil, jeho hlavní práce byla nahánět vzduch pod vodu, aby v ní mohl potápník a jeho larvy vydržet. Choval se k Ferdovi slušně. Jeho larvy si z Ferdy často dělaly legraci a Ferda zase z nich.
Kovaříci Ferdovi známí a pomocníci. Pomohli mu utéct před trestem, který dostal i přesto, že nic špatného neudělal.
Růměnice Ploštice, známá cvrčka. Ferda jí společně s kovaříky postavil hračky a hřiště pro její mnohačetné děti.
* Mimozemšťani Přišli zkoumat zem, ale nechovali se vůbec dobře a pomocí zvláštní páky mohli každého znehybnit, nebo se postarat o to, aby zmizel. Páku jim Čmuchálek urval a odnesl, když ho mimozemšťani s jeho přáteli pustili do létajícího talíře.
* Molka Otylá bledá nízká stařena s rezavými vlasy, které patří jediná hospoda široko daleko. Nosí černé kalhoty a žluté triko a zástěru. V její hospodě si Brouk Pytlík zařídil kino.
* Flip a Flop 2 škvoří strážníci, jsou zbrklí a hloupí. Když chtěli zatknout mimozemšťany i Ferdu s Broukem Pytlíkem, tak se jeden mimozemšťan postaral o jejich úplné zmizení.

* hvězdičkou jsou označeny postavy nevyskytující se v Sekorových knihách

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Informace jsou čerpány z knihy Knížka Ferdy mravence → 13–KMČ–105 a seriálů Ferda mravenec.
  • Ferda a kino Brouka Pytlíka, Kryštof Matouš → ISBN 80-00-00739-8
  • Ferda a návštěvníci z neznámé planety, Kryštof Matouš → ISBN 80-00-00738-X