Seznam politických afér v Česku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Seznam politických afér v Česku představuje chronologický výčet politických a politicko-ekonomických skandálů v Česku od roku 1989. Podrobnosti a případné hodnocení, zejména zda se jedná o skandál skutečný nebo uměle vykonstruovaný, uvádějí samostatné články.

Přehled afér[editovat | editovat zdroj]

Aféra Aktéři Rok Strany Další informace
Aféra akce Delta Pavel Muraško, Jan Kavan 1989 Odhalení poslance Pavla Muraška jako spolupracovníka StB, na základě jehož informací se podařilo odhalit cestu pro pašování tiskovin pro československý disent - tzv. kamion, který z Londýna vypravoval Jan Kavan (Palach Press). Podle historika Jána Mlynárika bylo obvinění Muraška nespravedlivé.
Aféra Bublan František Bublan
Aféra Biolíh František Mrázek, Tomáš Pitr, Miroslav Provod a Setuza 1989
Pomlčková válka 1990 Spor o oficiální název Československa probíhající po listopadu 1989. Zdánlivě malicherná pře budila velké vášně a předznamenala pozdější rozpad společného státu.
Aféra Bartončík Jan Ruml, Josef Bartončík 1990 ODS, KDU-ČSL Těsně před volbami v roce 1990 byl tehdejší předseda KDU-ČSL Josef Bartončík obviněn Janem Rumlem ze spolupráce s StB. Tento skandál pravděpodobně těžce poškodil lidovou stranu ve volbách.
Kauza Lehké topné oleje (LTO) 1990–1996 V samostatném Slovensku přijat zákon znemožňující daňové úniky o 2 roky dříve než v Česku, důvod zpoždění v mediích nekomentován.
Kauza růžový tank David Černý, skupina poslanců Federálního shromáždění 1991 Výtvarník David Černý natřel v dubnu 1991 tank z památníku sovětských tankistů na Smíchově narůžovo. Tři dny poté byl tank přetřen zpět nazeleno. Skupina 15 poslanců Federálního shromáždění za Občanské fórum pak využila své trestní imunity a v květnu tank opět přetřela narůžovo. Čin poslanců odsoudil tehdejší prezident Václav Havel.
Aféra Muroň Jaroslav Muroň, Bohumil Kubát (politik) a Milan Teplý 1992 Úplatkářská aféra během české privatizace. Uplácení nebylo prokázáno, možná snaha o kompromitaci.[1][2]
Rumová aféra Otakar Kracík, Ronald Holenda a Blanka Kvasničková 1993 Daňový podvod se škodou 60 milionů korun.[3]
Kauza Diag Human Diag Human, Josef Šťáva, Immuno, Grifols a Martin Bojar 1993–dodnes Spor o několikamiliardové odškodné požadované vlastníky firmy Diag Human od českého státu za údajně zmařený obchod s krevní plazmou.
Zemanův kufřík Miloš Zeman a Jan Ruml 1996–1997 ČSSD Obsah kufříku měl dokumentovat Rumlovu snahu změnit Česko v policejní stát, v kufříku nakonec byly bezcenné materiály.
Kauza Lidový dům Miloš Zeman, Zdeněk Altner a další 1997– ČSSD Vleklý spor o vyplacení odměny advokátu Zdeňku Altnerovi, který ČSSD vyhrál spor o vlastnictví Lidového domu v Praze. Tato odměna má včetně penále činit celkem 337 milionů Kč.
Aféra financování ODS Václav Klaus a Lajos Bács a Radjiv M. Sinha 1997 ODS Aféra financování strany mrtvými dárci a netransparentními účty v zahraničí, která vyústila v tzv. „sarajevský atentát“ na Klause.
Bamberská aféra Miloš Zeman, Karel Machovec, Jan Vízek a Jaroslav Vlček (politik) 1998 ČSSD Setkání představitelů ČSSD s podnikatelem Vízkem v německém Bamberku.
Aféra Olovo Miloš Zeman, Miroslav Šlouf, Zdeněk Šarapatka, Vratislav Šíma a Petra Buzková 1998 ČSSD Sběr kompromitujících materiálů na Petru Buzkovou.
Zeď v Matiční ulici 1998
Aféra Chemapol Václav Junek a Chemapol 1998 Vytunelování průmyslového konglomerátu.[4]
Kauza Mostecká uhelná (MUS) 1999–dnes Kontroverzní privatizace Mostecké uhelné společnosti v 90. letech, kterou od roku 1999 prošetřuje česká policie a později i švýcarská prokuratura. Vyšetřování bylo třikrát odloženo, v roce 2012 počtvrté zahájeno.
Aféra Štiřín Miloš Zeman, Jan Kavan, Jaroslav Novotný, Karel Srba, Josef Zieleniec 1999 ČSSD Tehdejší premiér Miloš Zeman bez důkazů obvinil Josefa Zieleniece z uplácení novinářů. Zemanův poradce Jaroslav Novotný pak přemlouval ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého, aby nějaké důkazy vyrobil a předal je Karlu Srbovi.
Vytunelování firmy Liberta Ivo Svoboda a Barbora Snopková 1999 ČSSD Vytunelování firmy Liberta ministrem financí Ivo Svobodou.[5]
Krize v České televizi Jana Bobošíková 2000–2001 Redaktoři zpravodajství ČT s podporou předních politiků spjatých s havlovským křídlem a Čtyřkoalicí se vzbouřili proti vedení ČT, které bylo považováno za spřízněné zejména s ODS.
Aféra Český dům Karel Srba a Jan Kavan 2000–2002 ČSSD Pronájem Českého domuMoskvě.
Kakaová aféra Michal Kraus a František Riga 2001 ČSSD Koupě továrny na zpracování kakaových bobůGhaně.
Aféra Gripen Michael Žantovský, Alfons Mensdorff-Pouilly, Otto Jelinek, Richard Háva a Jan Kavan 2001
IZIP Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký 2001–2012 ODS Nefunkční projekt elektronické zdravotní knížky.
Internet do škol (INDOŠ) Eduard Zeman 2001– ČSSD Projekt, který podepsal tehdejší ministr školství Eduard Zeman, měl zavést internet do základních a středních škol. Podle NKÚ při něm došlo k nehospodárnému využití více než 800 miliónů Kč.
Aféra D47 projekt dálnice D47, Miloš Zeman a Milan Šimonovský 2002 ČSSD PPP zakázka na stavbu bez výběrového řízení, následně zrušená.
Aféra Přibyl Pavel Přibyl a Stanislav Gross 2004
Aféra Kořistka Stanislav Večerka a Marek Dalík 2004 ODS Kupování hlasu Kořistky pro hlasování o důvěře vládě.
Kauza katarského prince Hámid bin Abdal Sání a Pavel Němec 2005 US-DEU Nelegitimní vydání prince obviněného mj. za pohlavní zneužívání do Kataru.
Aféra Krejčíř Radovan Krejčíř a Policie ČR 2005 Radovanu Krejčířovi se v roce 2005 i přes přítomnost několika policistů podařilo během domovní prohlídky uprchnout z jeho černošické vily. Tato aféra vedla k rezignaci tehdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře.
Grossův byt Stanislav Gross, Šárka Grossová a Libuše Barková 2005 ČSSD Nejasnosti kolem financování nákupu nemovitostí Grossovými.
CzechTek 2005 Vladislav Husák, František Bublan, Jiří Paroubek 2005 Kontroverzní policejní zásah na technopárty u Mlýnce na Tachovsku.
Kauza „pět na stole v českých“ Zdeněk Doležel 2005–2011 ČSSD Bývalý tajemník premiérů Grosse a Paroubka požadoval po polském lobbistovi Jacku Spyrovi pět milionů korun za to, že v privatizaci společnosti Unipetrol zlepší postavení firmy Seta investments.[6]
Pozemkový fond Petr Zgarba 2005 ČSSD Spekulace s lukrativními pozemky v okolí Prahy. V důsledku této aféry rezignoval tehdejší ministr zemědělství a zároveň předseda Pozemkového fondu ČR Petr Zgarba.
Aféra Bursíkův dům Martin Bursík a Pavel Bém 2006 SZ
Karlovarská losovačka Syner 2006 Netransparentní losování firem na stavbu karlovarské multifunkční haly v hodnotě přes miliardu korun.[7]
Kauza Harrachov Michal Kraus a Miloslav Vlček 2006 ČSSD Financování stavby luxusního hotelu.
Kauza Jacques Kateřina Jacques, Tomáš Čermák 2006 Zásah policisty Tomáše Čermáka proti tehdejší člence Strany zelených a ředitelce sekce lidských práv na Úřadu vlády ČR při neohlášené demonstraci proti průvodu neonacistické organizace Národní odpor.
Kubiceho zpráva Jan Kubice, Policejní prezidium, Ministerstvo vnitra, Pavel Přibyl, ÚOOZ 2006 Zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy zveřejněná v předvečer voleb do poslanecké sněmovny v roce 2006.
Opencard Pavel Bém a Roman Janoušek 2006 ODS
Kauza Budišov Zdeněk Doležel, Ladislav Péťa, Miloslav Řehulka, Marek Řičář, Věra Jourová 2006 Též známá pod názvy „kauza Doležel“ nebo „kauza Péťa“ („Péťův“ gang). Údajná korupce při rozdělování dotací na opravu zámku v Budišově, která však nakonec potvrzena nebyla a všichni aktéři kauzy byli osvobozeni.[8] Věře Jourové bylo přiznáno odškodnění za nezákonnou vazbu.[9]
Kauza Čunek Jiří Čunek, Petr Hurta 2007 KDU-ČSL Obvinění Jiřího Čunka z přijetí půlmilionového úplatku, jehož byl nakonec zproštěn. Čunka se týkaly i další kauzy, ve kterých však bylo vždy rozhodnuto v Čunkův prospěch.
Kauza Ploc Pavel Ploc, Pavel Šrytr, Jaroslav Tvrdík 2007 Řidič a bodyguard Tomáše Pitra Pavel Šrytr se pokusil uplatit sociálnědemokratického poslance Pavla Ploce pěti miliony korun, aby přestoupil do Strany zelených. Jako svědek v této kauze vystupoval tehdejší poradce Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík.[10]
Kauza Key Investments 2007–2016 Kauza podvodné investiční společnosti, jíž svěřily své peníze mj. radnice Prahy 6 a Prahy 10 a která též pomohla zbohatnout Stanislavu Grossovi.
Kauza bytů OKD 2008–dnes
Kauza Savoy Miroslav Šlouf, Jiří Weigl, Karel Randák, Sabina Slonková 2008 Lednová schůzka kancléře prezidenta Klause Jiřího Weigla s lobbistou Miroslavem Šloufem v pražském hotelu Savoy, která ovlivnila tehdejší prezidentskou volbu.
Kauza Justiční mafie Renata Vesecká, Pavel Němec a Pavel Kučera 2008 Spor na ochranu osobnosti o označení některých soudců a státních zástupců jako justiční mafie.
Národní knihovna na Letné Jan Kaplický, Česká komora architektů, Pavel Bém, Václav Jehlička, Václav Klaus a Radek Martíšek 2008 Spor o regulérnost soutěže.
Kauza Morava Jan Morava, Vlastimil Tlustý 2008 ODS Aféra s kompromitujícími materiály.
Kauza Dryml Vladimír Dryml, Hana Orgoníková 2008–2009 ČSSD Spor Vladimíra Drymla s Hanou Orgoníkovou a jeho shánění kompromitujících informací na ni.[11]
Toskánská aféra Marek Dalík, Mirek Topolánek, Martin Roman, Aleš Řebíček, Jiří Hodač, Martin Procházka a Milan Urban 2009 Setkání politiků a podnikatelů v Monte Argentario.
Úplatkářská kauza "milion za zákon" Jiří Dolejš a Čeněk Milota 2009 KSČM Místopředsedové KSČM Dolejš a Milota tajně nahráni provokatérem deníku MF DNES, který se vydával za majitele sítě heren Jackpot, kdy byl Dolejš podle interpretace MF DNES ochoten prosazovat změnu zákona o loteriích za úplatek ve výši jednoho milionu korun. Dolejš 29. září rezignoval na funkci místopředsedy KSČM, ale odmítl rezignaci na poslaneckou funkci, kterou měl podle ústředního výkonného výboru strany zvážit.
Kauza plzeňských práv Milan Kindl, Ivan Tomažič, Marek Benda, Ivana Řápková a další 2009– V r. 2009 se objevila řada nesrovnalostí na Fakultě právnické ZČU. Byla odhalena řada plagiátorství závěrečných prací včetně práce bývalého proděkana Ivana Tomažiče a případy desítek studentů, kteří školu „vystudovali“ za podezřele krátkou dobu – mezi nimi i přední členové policie či politici Marek Benda, Milan Chovanec nebo Ivana Řápková.
Martin Barták a předražené armádní zakázky Ministerstvo obrany a Martin Barták 2010–2011
Kauza ROP Jihozápad Jiří Trnka (právník), Martin Půlpytel, Petr Podhola a Jiří Zimola 2010–2011 ODS, ČSSD Údajné machinace při rozdělování evropských dotací.
Nákup obrněných transportérů Pandur Ministerstvo obrany, Steyer, Jan Vlček a Marek Dalík 2010–2016 Úplatky za schválení nákupu.
Kauza Drobil Pavel Drobil, Dušan Fibingr, Martin Knetig a Libor Michálek 2010 ODS Machinaceveřejnými zakázkami na SFŽP.
Kauza ABL Vít Bárta 2011 Věci veřejné Politická strana jako podnikatelský záměr.
Kauza ProMoPro Alexandr Vondra 2011 ODS Nevýhodné zakázky při přípravě předsednictví EU.
Kauza financování poslanců VV Vít Bárta, Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka 2011 Věci veřejné
Kauza Bátora Josef Dobeš, Ladislav Bátora, Miroslav Kalousek 2011 Věci veřejné, TOP 09 Zaměstnání kontroverzního Ladislava Bátory na ministerstvu školství tehdejším ministrem Dobešem. Proti tomuto kroku protestovali zejm. členové TOP 09.
Obchod s dluhopisy ministra Kocourka Martin Kocourek 2011 ODS Nejasný obchod s dluhopisy matky Martina Kocourka.
Kauza ROP Severozápad Petr Kušnierz, Pavel Kouda 2011–2012 ODS, ČSSD Machinace s evropskými dotacemi.
Kauza odposlechů Béma s Janouškem Pavel Bém, Roman Janoušek 2012 ODS Zveřejnění odposlechů bývalého pražského primátora a pražského kmotra.
Zadržení a obvinění Davida Ratha David Rath 2012 ČSSD Zadržení hejtmana a poslance Davida Ratha pro podezření z přijetí úplatku.
Nákup armádních letounů CASA Vlasta Parkanová, Miroslav Kalousek 2012 TOP 09 Podezření z nezákonného jednání v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA. Spor o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.
Kauza Lessy Petr Lessy, Jan Kubice 2012–2014 29. srpna 2012 byl Petr Lessy pro údajné zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu zbaven funkce prezidenta Policie ČR. Ještě téhož dne byl ve funkci nahrazen Martinem Červíčkem. 16. května 2013 byl Lessy obžaloby zproštěn.
Amnestie Václava Klause Václav Klaus, Petr Nečas, Zdeněk Koudelka, Pavel Blažek 2013 ODS, ČSSD Ukončení řady kauz závažné hospodářské kriminality a korupce.
Kauza Nagyová Jana Nagyová, Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ondrej Páleník, Roman Boček, Milan Kovanda, Lubomír Poul aj. 2013 ODS Kauza způsobila pád české vlády a rezignaci premiéra Nečase na předsednictví v ODS.
Lánská schůzka Miloš Zeman, Michal Hašek, Jiří Zimola, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc 2013 ČSSD Výzva některých členů předsednictva strany k odstoupení Bohuslava Sobotky z pozice předsedy ČSSD po volbách, jeho odvolání z vyjednávacího týmu, lež Michala Haška v přímém přenosu Interview Daniely Drtinové o konání schůzky, rezignace Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jiřího Zimoly a Jeronýma Tejce na stranické funkce.
Kauza Vidkun Karel Kadlec, Radek Petrůj, Ivan Kyselý, Jiří Rozbořil 2015 Kauza ovlivňování trestních kauz a úniků informací z trestních spisů.
Kauza Hitler je gentleman Miloš Zeman 2015–dnes Nepodložené tvrzení prezidenta Miloše Zemana o tom, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem „Hitler je gentleman“.
Kauza Brady Miloš Zeman, Jindřich Forejt, Vratislav Mynář, Daniel Herman 2016 Neudělení státního vyznamenání nacistickému vězni Jiřímu Bradymu.
Kauza Čapí hnízdo Andrej Babiš 2016 ANO 2011 Podezření na účelové čerpání dotací.
Fiktivní tisková mluvčí Michal Hašek 2016 ČSSD Smyšlená identita tiskové mluvčí Krajského úřadu JMK a hejtmana Michala Haška.
Kauza korunových dluhopisů Andrej Babiš 2017 ANO 2011 Podezření Andreje Babiše z krácení daní skrze nákup korunových dluhopisů.
Kauza Lipno Jiří Zimola 2017–2018 ČSSD Podezření jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly z porušení zákona o střetu zájmů, kdy si nechal stavět rekreační domy v Lipně nad Vltavou od svého podřízeného a známého Martina Bláhy, kterému zároveň schvaloval mnohamilionové odměny. Zimola kvůli tomu na funkci hejtmana rezignoval. Vzhledem k tomu, že se jednalo o podezeření ze spáchání přestupku, došlo po uplynutí jednoho roku k jeho promlčení.[12]
Kauza sportovních dotací Miroslav Pelta, Simona Kratochvílová, Miroslav Jansta, Karel Březina, Soňa Fáberová a další 2017 ČSSD Též označována jako „kauza Pelta“. V důsledku této aféry podala ministryně školství Kateřina Valachová demisi. Jejím nástupcem se stal Stanislav Štech.
Ovlivňování médií a úniky z vyšetřovacích spisů Andrej Babiš, Marek Přibil 2017 ANO 2011 Únik tajných nahrávek rozhovorů Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem. Únik ze stále živého vyšetřovacího spisu ke kauze Beretta.
Nehoda policejního vozu BMW Vladimír Kruliš, Leoš Tržil, Policie ČR 2017 Při údajné předváděcí jízdě došlo k vážné nehodě zapůjčeného policejního vozu BMW i8, ve kterém seděl mj. protokolář prezidenta Zemana Vladimír Kruliš. Nehodu vyšetřovala GIBS.
Ovlivňování Finanční správy Andrej Babiš, Alena Schillerová, Martin Janeček 2017 ANO 2011 Podezření na zneužití zajišťovacích příkazů Finanční správy k likvidaci firem.
Kauza Kyrgyzstán Miloš Zeman, Vratislav Mynář 2017 Lobbing prezidentské kanceláře v Kyrgyzstánu pro firmu Liglass Trading, která, ač nemá v daném oboru zkušenosti, nakonec vyhrála miliardovou zakázku.
Kauza lithium 2017– Spor o právo na těžbu lithia pod Cínovcem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. HUSÁK, Petr. Budování kapitalismu v Čechách. Rozhovory s Tomášem Ježkem. Praha: Volvox Globator, 1997. ISBN 80-7207-096-7. S. 171-174. 
 2. GOTTVALD, Jan. Privatizační proces v České republice (bakalářská práce) [online]. Praha: VŠE, Fakulta podnikohospodářská, 2011. S. 42-43. Dostupné online. 
 3. Rumovou aféru potrestala jediná podmínka. iDnes.cz [online]. 2005-07-22 [cit. 2011-05]. Dostupné online. Dostupné také na: [1]. 
 4. http://www.epravo.cz/top/clanky/chemapol-group-a-jeho-sef-junek-dominovali-ceskemu-prumyslu-36491.html?mail
 5. Svoboda se Snopkovou dostali za Libertu 5 a 5,5 roku. Novinky.cz [online]. 2004-03-10 [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. Dostupné také na: [2]. 
 6. reportéři Aktuálně.cz. Pět na stole v českých - chronologický přehled kauzy. Aktuálně.cz [online]. Economia, a.s., 2008-01-24 [cit. 2017-04-17]. Dostupné online. 
 7. Karlovarská losovačka: zakázka za miliardu, pokuta za půl milionu. Deník Referendum [online]. 2010-01-19 [cit. 2011-06-05]. Dostupné online. Dostupné také na: [3]. 
 8. KROUPA, Janek. Rozvleklá kauza Budišov, to byl i trénink na vraždu Kubiceho. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2009-07-17 [cit. 2017-07-21]. Dostupné online. 
 9. TŘEČEK, Čeněk. Soud přiznal Jourové za nezákonnou vazbu odškodné 2,7 milionu. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-04-10 [cit. 2018-10-28]. Dostupné online. 
 10. iDnes.cz; MF Dnes; BARTOŠ, Adam B.; KUČERA, Tomáš. Soud prvně trestal korupci v politice, pokus koupit Ploce. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2007-08-23 [cit. 2017-07-21]. Dostupné online. 
 11. KROUPA, Janek; ŠŤASTNÝ, Ondřej; SYROVÁTKA, Tomáš. Kdo dá miliony za nemocnici aneb o co jde v kauze Dryml. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2008-12-31 [cit. 2017-07-18]. Dostupné online. 
 12. Očištění Zimoly v kauze Lipno? Jeho střet zájmů skončil promlčením [online]. Česká televize, 2018-06-25 [cit. 2018-10-28]. Dostupné online.