Seznam ohrožených jazyků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Následující seznam ohrožených jazyků je založený hlavně na datech používaných UNESCEM. Aby byl jazyk uveden na seznamu, musí být klasifikován jako „ohrožený“ v citovaném akademickém zdroji.

Vymírající jazyky[editovat | editovat zdroj]

SIL Etnologue (2005) řadí 473 z 6 909 žijících jazyků (6,8%) mezi “skoro vymřelé”, tedy mezi jazyky, kde “žije již jen pár mluvčích v pokročilém věku”; k roku 2013 se počet těchto jazyků snížil na 6,1%.

K posouzení, zda je jazyk ohrožený, není až tak potřebný počet mluvčích, ale spíše jejich věkové rozložení. Například v Indonésii jsou doloženy jazyky až se dvěma miliony žijícími rodilými mluvčími, avšak již ve velmi pokročilém věku a znalost jazyka tak, v rámci jeho zachování, není předávána mladším obyvatelům. Na druhou stranu, i přes to, že zbylo pouze 30 000 mluvčích v Ladinském jazyce, děti těchto mluvčích se tento jazyk stále učí jako jejich mateřský, proto jazyk momentálně není ohrožen.

Podobně je tomu i s Havajštinou, která má pouze okolo tisíce mluvčích. Číslo se ale stabilizovalo poté, co byl jazyk zaveden povinně nejen na místních školách, ale i pro děti v předškolním věku. Tento jazyk je tedy klasifikován pouze jako zranitelný.

Počet jazyků na Zemi se dnes pohybuje okolo šesti nebo sedmi tisíc, ale asi polovina z nich má méně než 3000 mluvčích. Experti předpovídají, že minimálně polovina dnešních jazyků do padesáti až sta let vymře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lists of endangered languages na anglické Wikipedii.