Seznam mobilních aplikací Wikipedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Řada organizací v rámci hnutí Wikimedia, včetně Wikimedia Foundation, vydává mobilní aplikace pro používání Wikipedie v operačních systémech pro mobilní zařízení. Všechny jsou k dispozici zdarma prostřednictvím příslušného obchodu s aplikacemi (např. Obchod Google Play, App Store, Microsoft Store). Lze je také stáhnout z webových stránek nadace Wikimedia Foundation, která také uchovává všechny vydané verze (včetně betaverzí).[1]

Nezávislí vývojáři také vydali mnoho neoficiálních aplikací pro čtení článků na Wikipedii. Některé aplikace načítají obsah z webu Wikipedie a zpracovávají jej; jiné aplikace používají rozhraní MediaWiki. Někteří pouze zobrazují obsah Wikipedie, obvykle vynechávají některé funkce, jako jsou kategorie a diskusní stránky. Některé umožňují také editaci Wikipedie.

Oficiální aplikace[editovat | editovat zdroj]

Wikimedia Foundation[editovat | editovat zdroj]

Aplikace Wikipedie od nadace Wikimedia Foundation se nazývají „Wikipedie“ (anglicky Wikipedia), s výjimkou verze pro iOS, která se nazývá „Wikipedia Mobile“.

Android[editovat | editovat zdroj]

Aplikace pro Android umožňuje editaci článků přímo z aplikace (v prostředí kódu, nikoli ve Vizuálním editoru), umožňuje zobrazení mapy s články, které pojednávají o blízkých objektech a nabízí seznam nadpisů. Má omezenou schopnost zobrazovat kategorie a diskusní stránky. Aplikace je také dostupná na obchodu F-Droid.[2]

iOS[editovat | editovat zdroj]

Aplikace iOS také poskytuje verzi Wikipedie pro čtení a editaci.[3] Umožňuje uživatelům sdílení článků prostřednictvím sociálních sítí. Rovněž umožňuje uživatelům vyhledávat zeměpisné články v blízkosti jejich aktuálního umístění. Aplikace nezobrazuje kategorie.

Windows[editovat | editovat zdroj]

Aplikace ve stylu Metro poskytuje verzi Wikipedie pouze pro čtení. Aplikace používaná ve Windows RT není schopna zobrazovat pohyblivé obrázky (GIF).

Wikimedia Switzerland[editovat | editovat zdroj]

Wikimedia CH, švýcarská pobočka hnutí Wikimedia, vyvinula řadu offline aplikací založených na obsahu Wikipedie. Všechny tyto aplikace jsou založeny na otevřeném softwaru.

Název Popis Android iOS Windows Webové stránky Cena
Kiwix Aplikace zdarma ke stažení. Dokáže zobrazit obsah všech projektů Wikimedia a číst offline. ano ano Windows 10 UWP;

Starší zařízení Windows (x86) Archivováno 20. 12. 2018 na Wayback Machine.

Webové stránky Zdarma
Medical Wikipedia (Offline) Offline lékařská encyklopedie Wikipedie. Založeno na Kiwixu a vyvíjeno ve spolupráci s Wiki Project Med Foundation. ar, de, en, es, fa, fr, ja, or, pt, zh ano WikiMed UWP EN;

Kiwix JS + in-app download of any WikiMed language

Webové stránky Zdarma

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of Wikipedia mobile applications na anglické Wikipedii.

  1. Index of /mobile. releases.wikimedia.org [online]. [cit. 2019-09-21]. Dostupné online. 
  2. Wikipedia | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository. f-droid.org [online]. [cit. 2019-09-21]. Dostupné online. 
  3. iPhone App of the Week: Wikipedia Mobile. SmartCompany [online]. 2011-06-15 [cit. 2019-09-21]. Dostupné online. (anglicky)