Sezgin Burak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sezgin Burak
Narození 15. května 1935
Sakarya
Úmrtí 1978 (ve věku 42–43 let)
Istanbul
Národnost turecká
Povolání malíř, ilustrátor
Příbuzní Ersin Burak
Významná díla Tarkan a vlk, Bizimkiler,
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sezgin Burak (15. května 1935 Adapazar4. října 1978 Istanbul) byl turecký malíř, ilustrátor a kreslíř komiksových příběhů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 15. května 1935 v Adapazarı Kerimovi a Fatmě Burakovým jako čtvrtý z šesti dětí. Měl sourozence jménem Aytekin, İlhan, Aslan, Soner a Ersin Burak. Již během svého studia na základní škole začal svými kresbami přispívat do tureckého dětského periodika s názvem „Doğan Kardeş.“ Profesionální tvorbě se začal věnovat v roce 1952 po přijetí na Akademii múzických umění v Istanbulu. V průběhu studia přispíval svými výtvarnými díly do různých, v té době v Turecku vycházejících, časopisů a novin. V roce 1957, kdy ukončil studium, se mu dostala příležitost ilustrovat knihu Fakira Baykurta s názvem “Yılanların Öcü“ (česky „Pomsta hadů“), která vyhrála literární ocenění Yunuse Nadiho (zakladatel tureckých novin Cumhuriyet).[1]

V průběhu roku 1958 již pravidelně přispíval svými komiksy a kresbami do tureckých novin Cumhuriyet, navrhoval divadelní dekorace různým divadlům a ilustroval román Yaşara Kemala s názvem „Alageyik”. Pro turecké časopisy Hayat a Ses ilustroval romány a příběhy, také navrhoval obaly knih a reklamy.

V roce 1964 vytvořil sérii vtipného novinového komiksu pod názvem „Bizimkiler“ (česky “Naši”), která byla publikována v tureckém denníku Hürriyet. Po smrti Sezgina Buraka pokračoval v kresbě této série jeho bratr, ilustrátor a kreslíř Ersin Burak. Podle tohoto komiksu byl v roce 1972 natočen film Hüdaverdi – Pırtık.

V Itálii roku 1965 vytvořil postavu „El Cougar.“ V roce 1966 získal v Milánu dvě první místa v soutěži o Evropskou cenu za reklamu.

Během svého působení v Milánu vytvořil v roce 1966 první komiksové příběhy hrdiny Tarkana. Tato komiksová dobrodružství začala od roku 1967 pravidelně vycházet v tureckém denníku Hürriyet. Postava Tarkana se díky své popularitě dočkala nejen mnohaletých pokračování, ale také filmového zpracování.

V průběhu let 1968 až 1970 ilustroval romány spisovatele Yaşara Kemala s názvem „Ince Memed” (vydáno v češtině pod názvem „Zbojník“, překlad Helena Turková) a „Ağrı Dağı Efsanesi“ (česky: Legenda Araratu).

V roce 1976 vytvořil komiksový román s názvem Çoban Çantası.

Kromě ilustrátorství a komiksových kreseb vytvořil nespočet různých akrylových a olejových maleb. V roce 1978 ve věku 43 let spáchal sebevraždu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sezgin Burak kimdir?. www.biyografi.info [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (turecky) 
  2. Sezgin Burak'ın Hayatı ve Eserleri. Tarkan [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (turecky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]