Seychelská kreolština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Seychelská kreolština
kreol, seselwa
RozšířeníSeychely
Počet mluvčíchasi 73 000[1]
Klasifikace
Písmolatinka
Postavení
RegulátorLenstiti Kreol
Úřední jazykSeychelySeychely Seychely
Kódy
ISO 639-1crs
ISO 639-2crs (B)
crs (T)
ISO 639-3crs
Ethnologuecrs
Wikipedie
neexistuje
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seychelská kreolština (nebo seychelština, seychelsky kreol nebo seselwa) je kreolský jazyk vycházející z francouzštiny. Používá se na Seychelách, kde je oficiálním jazykem spolu s angličtinou a francouzštinou.[2] Používá ho asi 73 000 lidí.

Na Čagoských ostrovech se dříve používala čagoská kreolština, která se někdy bere jako dialekt právě seychelštiny. Dnes mluvčí čagoské kreolštiny žijí hlavně na Mauriciu a ve Spojeném království.

Ukázky[editovat | editovat zdroj]

Otčenáš v seychelské kreolštině a český překlad.

Seychelsky

Ou, nou papa ki dan lesyel, Fer ou ganny rekonnet konman Bondye. Ki ou renny i arive. Ki ou lavolonte i ganny realize Lo later parey i ete dan lesyel Donn nou sak zour nou dipen ki nou bezwen. Pardonn nou pour bann lofans Ki noun fer anver ou, Parey nou pardonn sa ki n ofans nou. Pa les tantasyon domin nou, Me tir nou dan lemal.

Česky

Otče náš, jenž jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé, přijď království tvé, buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej(ž) nám dnes a odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům a neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého. Amen.

Všeobecná deklarace lidských práv

seychelsky

Nou tou imen nou'n ne dan laliberte ek legalite, dan nou dignite ek nou bann drwa. Nou tou nou annan kapasite pou rezonnen, e fodre nou azir anver lezot avek en lespri fraternel.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seychellois Creole na anglické Wikipedii.

  1. https://www.ethnologue.com/18/language/crs/
  2. Glottolog 3.3 - Seselwa Creole French. glottolog.org [online]. [cit. 2018-09-11]. Dostupné online. (anglicky)